0 pozitif Büşra, kan uyumsuz nakil yapılan ilk çocuk hasta

Türkiye'de kan uyumsuz ilk çocuk organ nakli, 14 yaşındaki Büşra Ceylan'a yapıldı. '0 Rh Pozitif' Büşra, 'A Rh Pozitif' kan grubu annesinin böbreğiyle hayata tutundu.

ANTALYA - Türkiye'de kan uyumsuz ilk çocuk organ nakli, 14 yaşındaki Büşra Ceylan'a yapıldı. '0 Rh Pozitif' Büşra, 'A Rh Pozitif' kan grubu annesinin böbreğiyle hayata tutundu. Büşra, ilk yapacaklarının bol su içmek ve arkadaşlarının oyunlarına katılmak olduğunu söyledi.
İstanbul Osmangazi İlköğretim Okulu öğrencisi Büşra, böbrek yetmezliği yüzünden haftada üç kez diyalize giriyordu. Çok çabuk yorulan Ceylan, evi ve okulu arasında hayatını sürdürüyordu. Türkiye'de de yapılmaya başlanan kan uyumsuz organ nakli, Büşra için umut oldu. 38 yaşındaki anne Hanife Ceylan'ın bir böbreği, Akdeniz Üniversitesi'nde başarılı bir operasyonla Büşra'ya takıldı.
Kan uyumsuz çocuk organ naklinin Avrupa'nın ikinci, Türkiye'nin ilki olduğunu belirten Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, bu ameliyatı daha önce üç erişkine yaptıklarını söyledi. Demirbaş beş yıl öncesine kadar doku uyumsuz organ nakli yapılırken günümüzde kan uyumsuzlara da başarılı ameliyatlar yaptıklarını belirtti.