1.5 milyon aday üniversite kapısında

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) 81 il ve 63 ilçe merkezi ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bugün saat 09:30'da yapılıyor.

ANKARA - Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) 81 il ve 63 ilçe merkezi ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da bugün saat 09:30'da yapılıyor. Sınava, 1 milyon 473 bin 906 aday katılıyor.
Sonuçların temmuzun son haftasında adaylara duyurulması planlanıyor. Sınav sonuçları, sınav sonuç gazetesi, 900'lü telefon hatları ve internet aracılığıyla adaylara duyurulacak. Ayrıca, tüm adaylara postayla iletilecek.
Lisans için 120 puan
Sınavı kazanmak için sözel, sayısal, eşit ağırlıklı ve dil puanlarının herhangi birinden en az 105 puan almak gerekiyor. Lisans programlarına girebilmek için ise en az 120 puan almış olma koşulu bulunuyor. 105-119.9 arasında puan alan adaylar, açıköğretim programlarını tercih edebilecek.
Ancak açıköğretimin İngilizce öğretmenliği programı için, en az 110 puan almak gerekiyor. Sonuçlara göre yaklaşık 300 bin öğrenci lisans ve önlisans programlarına yerleştirilecek.
2001-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve tercih formu, bu ay içinde adayların adreslerine gönderilecek. Adaylar, sınavı kazanmaları halinde, tercih formunu doldurup ÖSYM'ye gönderecek. ÖSYM, sınav sonuçlarıyla mezun oldukları alanları göz önünde bulundurarak, adayları üniversitelere yerleştirecek. Yerleştirme işlemi ağustos ayında tamamlanacak. Üniversitelere kayıtlar da Eylül 2001'de başlayacak.
Yücelen'den uyarı
İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve valiliklere gönderdiği genelgede, sınav öncesi, sırası ve sonrası için alınan güvenlik önlemlerinin özenle uygulanmasını istedi. Yücelen, "Sınavın öğrenci ve velilerde yaratacağı stresli ortamdan kaynaklanan hassasiyetler de göz önüne alınmalı" dedi. (Radikal/aa)