1.6 milyon kalbin heyecanı

Harun Önemli, 15 yıl önce ailesiyle birlikte Mardin'den Adana'ya göç etti. Dört yıl önce sokaklarda seyyar satıcılık yaparken, dört arkadaşının peşine takılıp bedava öğlen yemeği yemek için Adana Sokak Çocukları Derneği'ne...

ADANA/ANKARA - Harun Önemli, 15 yıl önce ailesiyle birlikte Mardin'den Adana'ya göç etti. Dört yıl önce sokaklarda seyyar satıcılık yaparken, dört arkadaşının peşine takılıp bedava öğlen yemeği yemek için Adana Sokak Çocukları Derneği'ne takılmaya başladı. Gide gele dernekteki eğitim çalışmalarına da katılmaya başlayan Harun, bu sabah 'Öğrenci Seçme Sınavı'nda 1 milyon 640 bin 259 adayla beraber idealindeki hayat için yarışacak.
Derneğin çocuklarından dokuzu, yaşadıkları olağanüstü zor şartlara rağmen geçen yıl seçkin üniversitelere girmeyi başardı. Bu yıl da burs verilen 170 öğrenciden 14'ü ÖSS'ye katılıyor. Harun onlardan biri ve çok heyecanlı: "Dernek aracılığıyla burs aldım, dershaneye kaydım yaptırıldı. Tek amacım edebiyat öğretmeni olmak." Sokak Çocukları Derneği'ne gelen çocuklar içinde tek kız olan Gökçen Demirtaş'ın hayali de psikoloji okumak.
Öğrenci Seçme Sınvı, bugün 81 il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 381 binada, 83 bin 583 salonda gerçekleştirilecek. Sınava 1 milyon 640 bin 259 aday katılacak ve binalarda 247 bin 242 kişi görev alacak. Adaylar, bugün en geç saat 08.45'te sınav yerlerinde hazır bulunacaklar. Sınav kimlik belgesi ile özel kimlik belgesini yanında bulundurmayan, başı açık olmayan veya kılık kıyafeti mevzuata uygun olmayanlar sınava alınmayacak.