1.7 milyar dolarlık karapara dosyası

PKK, uyuşturucu ve karaparadan besleniyor. OECD Mali Eylem Görev Grubu (FATF) Türkiye raporunda, PKK'nın gelirinin büyük bölümünü uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği vurgulandı. Örgütün daha fazla maddi kaynak...

ANKARA - PKK, uyuşturucu ve karaparadan besleniyor. OECD Mali Eylem Görev Grubu (FATF) Türkiye raporunda, PKK'nın gelirinin büyük bölümünü uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği vurgulandı. Örgütün daha fazla maddi kaynak için Avrupa'daki yardım kuruluşları aracılığıyla kampanyalar organize ettiği, organize suç eylemlerine angaje olduğu, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığını finanse etmek için karapara aklamaya artan şekilde başvurduğu belirtildi.
Türkiye ilerleme sağladı
Şubat ayında Fransa'nın Strasbourg kentinde tartışılan FATF'ın Türkiye raporunun ayrıntıları belli oldu. Raporda, Türkiye'nin karaparayla mücadele konusunda mevzuat alanında ilerleme sağladığı, özellikle yurtiçinden kaynaklanan terörizme karşı etkin çalıştığı vurgulandı:
"PKK/KONGRA-GEL mali kaynaklarını artırmak ve dış ülkelerde yaşayan Türklerden zorla para toplamak için Avrupa'daki yardım kuruluşları aracılığıyla kampanyalar organize etmektedir. Örgüt dışarıda propaganda yayma, yeni üyeler kazanma çalışmaları yapmaktadır ve kültürel kuruluşlar, vakıflar, hükümet dış organizasyonlar aracılığıyla mali kaynaklar bulmaktadır. PKK/KONGRA-GEL, aynı zamanda organize suç eylemlerine de angaje olmaktadır. Örgüt, uyuşturucu kaçakçılığına, silah ve insan kaçakçılığına ve çabalarını finanse etmek için karapara aklamaya artan bir şekilde başvurmaktadır. Uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen para örgütün toplam gelirlerinin önemli büyüklükte bir bölümünü temsil etmektedir ve silah, mühimmat ve ekipman alımı için kullanılmaktadır. Bazı uyuşturucu kaçakçılığı dosyalarında savcılar, PKK/KONGRA-GEL'e yardım ve yataklık etme ya da örgüte üye olma suçlamalarını da içeren suç kayıtlarına sahip şüpheliler bulmuşlardır."
Yasa yeni, yargılanan yok
Terörizmin finansmanı suçunun yasaya yeni girdiği, henüz yargılama olmadığı belirtilerek şöyle denildi:
"Sadece örgütler için değil, bireysel teröristler için de terörün finansmanı cezalandırılmalı. Terörizmin finansmanı suçu, sadece belirli terörist eylemlerin finansmanını kapsamaktadır ve terörizmin finansmanı suçunun kapsamı, Türk çıkarlarıyla ilgili terör eylemleriyle sınırlıdır. Türkiye'de terörizmin finansmanı daha yeni suç haline getirildi. Terörizmin finansmanı kovuşturma, davalar, mülk sahipliğinin dondurulması, müsadere ya da mahkûmiyet üzerine şu anda istatistik yok."
FAFT'ın raporuna göre Türkiye'de aklanan karaparanın miktarı bilinmiyor ancak Şubat 1997'de kurulan Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) Haziran 2006'ya kadar savcılıklara bu konuda gönderdiği toplam 246 dosyanın parasal değeri 1.7 milyar doları geçiyor.
'İstatistikler yetersiz' eleştirisi
Raporda, Türkiye'deki karapara aklama suçlarında bireylerin yüzde 55, örgütlerin yüzde 35, kolektif uygulamaların ise yüzde 10 oranında görüldüğü belirtildi.
Türkiye'nin 2002 yılında karapara aklamada davalara değil kişilere ağırlık veren istatistik sistemine geçtiği, bu nedenle de kaç dosyanın başarıyla sonuçlandığını kaç davanın beraatla bittiğinin bilinmediği kaydedildi. Raporda, "Bu nedenle istatistik temelinde para aklama ve terörizmin finansmanı davaları için kolluk ve adliyenin etkin olup olmadıklarına yönelik açık bir resim elde etmek mümkün değil" eleştirisi dile getirildi.