1 iğneye 1.7 milyon hayat

İstatistiki rakamlara göre bugün Japonya'da doğan bir kız çocuğunun önünde ortalama 85 yıl, Sierra Leone'de doğan bebeğin ise 36 yılı var.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - İstatistiki rakamlara göre bugün Japonya'da doğan bir kız çocuğunun önünde ortalama 85 yıl, Sierra Leone'de doğan bebeğin ise 36 yılı var. Aradaki farkın nedeni, aşı, yeterli beslenme ve iyi eğitim. Basit birer aşıyla korunabilecek hastalıklar, dünyada her yıl 1.7 milyon kişiyi öldürüyor. İstatistikler, aşılama sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun hayatının kurtulduğunu gösteriyor.
Tema anne-bebek sağlığı
Her yıl 7 Nisan'da kutlanan Dünya Sağlık Günü'nün bu yılki teması, anne, çocuk ve bebek sağlığı. Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması 2003 verilerine göre, her yıl gebelik ve doğuma bağlı nedenlerle 700 anne ölüyor. Her yıl hayatını yitiren beş yaş altı çocuk sayısı ise 49 bin 440.
Amerika Hastalıkları Kontrol Merkezi (CDC), aşılamayı '20. yüzyılın en önemli sağlık zaferi' olarak tanımlıyor. Aşılama sayesinde sadece difteri ve tetanosun gelişmiş ülkelerde görülme oranı azaltılmakla kalmadı, çiçek hastalığı dünya üzerinden, çocuk felci ise Amerika ve Avrupa kıtaları
ile Güneydoğu Pasifik'ten silindi. Hepatit A, hepatit B, grip, zatürree, suçiçeği, hib (menenjit), çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, kuduz, difteri, tetanos, boğmaca hastalıklarından aşıyla korunulabiliyor.
Aşılarla ilgili tüm sorular için Aşı Danışma Merkezi'nin ücretsiz hattı (0800) 211 33 31 aranabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7432637432630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.