1 Kasım erken seçimlerde yerleşim yeri değişenler nasıl oy kullanacak?

1 Kasım erken seçimlerde yerleşim yeri değişenler nasıl oy kullanacak?
1 Kasım erken seçimlerde yerleşim yeri değişenler nasıl oy kullanacak?
1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan seçimde vatandaşlar oy kullanacak. Peki, ikametgâh adresi değişenler nasıl oy kullanacak? İkametgâh adresi haricinde başka bir yerde oy kullanılabilir mi? Sorularınız cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

1 Kasım erken seçimi yaklaşıyor. Vatandaşlar 1 Kasım Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanacak. Peki, ikametgâh adresi değişen vatandaşlar oylarını nasıl kullanacak?


YERLEŞİM YERİ DEĞİŞEN VATANDAŞLARIN YAPMASI GEREKENLER NELERDİR?

Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun 33. maddesine göre Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenir ve sürekli bilgi toplama ile her seçim döneminde güncelleştirilir demektedir. Bu nedenle daimi ikametgâhınızın bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ederek “Adres Beyan Formu” doldurup adres değişikliğinizi yaptığınız takdirde oy kullanacağınız yer değişecektir.

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

İKAMETGÂH ADRESİ DIŞINDA BAŞKA BİR YERDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

Milletvekili, milletvekili adayı veya Sandık Kurulu görevlisi (eğer başkan, üye veya güvenlik görevlisi değilseniz) başka yerde oy kullanmanız mümkün değildir.