1 lira uğruna facia: 4 ölü

Alanya'da önceki gece adam başı 1 YTL'den 130 kişiyle 'mehtap turu'na çıkan tekne battı ve dört kişi öldü. Kaymakam Günhan Sarıkaya: "Kaza aşırı yükten. Tekne teknik rapora göre 72 kişilik, bu bile kuşkulu. Dümende de aşçı varmış."
Haber: SEFA KARACAN / Arşivi
UFUK BALKİS / Arşivi
MEHMET AL / Arşivi

ANTALYA - Alanya'da teknik raporunda '72 kişilik' yazan 17.5 metre boyundaki tekne yaklaşık 130 yolcu bindirilerek 'mehtap turu'na çıktı. Dümeninde kaptanlık belgesi bulunmayan bir aşçı olan tekne aşırı yük yüzünden battı; dört kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.
Paradise Garden (Cennet Bahçesi) isimli tur teknesi önceki gece saat 24.00'te Alanya İskelesi'nden adam başı 1 YTL ücret karşılığı aldığı 130 kişiyle açıldı. Saat 01.00 sıralarında iskele yakınına gelen teknenin motorları bir anda durdu. Çevredeki tekneler, batan teknenin yakınına gelerek yolcuların bir kısmını kurtardı. Denize atlayanları ise Sahil Güvenlik botları kıyıya çıkarıldı. Yüzme bilmeyen yolculardan 43 yaşındaki Yıldız Aktaş, 26 yaşındaki Gülnaz Aslan, 12 yaşındaki Veli Tuncer ve 13 yaşındaki Nesrin Aslan öldü. Yaralanan, boğulma tehlikesi geçiren 12 kişi de tedavi altına alındı.
'Aşırı yükten battı'
Alanya Kaymakamı Günhan Sarıkaya, batan tekneyi balıkadamlara incelettiğini belirterek, "Teknenin herhangi bir çarpmaya maruz kalmadığı, aşırı yük ve ağırlıktan dolayı miço girişleri ve tahliye deliklerinden su alarak battığı tespit edildi. Teknik raporuna göre tekne 72 kişilik, ancak rapordan da kuşku duyuyorum. Tekneyi tarafsız bir kuruma inceleteceğiz. Biz bu riskleri biliyor ve uyarıyorduk. Tur tekneleri hiçbir kural tanımadan, keyfi yöntemlerle çalışıyorlardı. Sayfalarca rapor hazırladık bir türlü çalışma düzenini benimsetemedik. Tek şansımız kazanın mendireğe yakın bir bölgede olması. Eğer 100-200 metre açıkta olsaydı, facianın boyutu daha da büyüyebilirdi. Dilek Kospınar ve Yücel Mercan'a ait olan tekneyi Hüseyin Ayan'ın kullandığı saptandı. Olaydan sonra kaçan Ayan'ın tekne kaptanlığı yeterlilik belgesinin bulunmadığı, teknenin aşçısı olduğu anlaşıldı" dedi. Sarıkaya, tekne çalışanlarından D.Y.'nin gözaltında olduğunu, Ayan'ın ise arandığını söyledi.
'Tekne mahşer yeri gibiydi'
Teknede bulunanlardan Mehtap Ceren, kazayı şöyle anlattı: "Tekne tıklım tıklım doluydu. İskeleye yaklaştığımızda bir anda motorlar durdu. Bize motorlarının bozulduğunu söylediler. Motorların susmasının ardından ortalık bir anda mahşer yerine döndü. Biz de bir anda kendimizi denize attık. İlk olarak benimle birlikte denize düşen küçük kızımı kurtarıp yakınlarda bulunan başka bir tekneye çıktım. Yüzme bilenler kendini kayalıklara attı. Kurtarma ekipleri bize ancak bir saat içerisinde ulaştılar. Ben kendimi tekneye attım. Gerisini hatırlamıyorum."
Mehtap turu yasaklandı
Kaymakam Günhan Sarıkaya ise, "Tekne sahipleriyle pazartesi günü bir toplantı yapılacak ve yeni kriterler ortaya konulacak. Teknelerin geçici bir süre saat 20.00'den sonra tura çıkması yasaklandı. Bu yasağın sürüp sürmeyeceğine de o toplantıda karar verilecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7522287522280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.