1 litreyle 3 bin 410 km

Dünyadaki ham petrol kaynaklarının en geç 20 yıl sonra tükenme noktasına geleceği, sır değil.
Haber: METİN ÖZTÜRK / Arşivi

NOGARO - Dünyadaki ham petrol kaynaklarının en geç 20 yıl sonra tükenme noktasına geleceği, sır değil. Shell'in bu noktadan hareketle 'gençlerin enerji sorumluluğunu harekete geçirmek' üzere düzenlediği 'Shell Eko- Maraton'a bu yıl ilk defa bir Türk ekibi de katıldı. Farklı ülkelerden 139 ekibin katıldığı 20'nci 'Shell Eko-Maraton', geçtiğimiz hafta Fransa'nın Nogaro kentinde yapıldı. Yarışma, 'prototip', 'urban concept' (günümüz
araçlarına ve günlük kullanıma yakın araçlar) ve 'demo' (geleceğin araçlarına örnek araçlar) dallarındaydı.
Pistin en iyisi Fransız lisesi
Amacı en az yakıtla (benzin, motorin, LPG ve alternatif enerjiler) gerçek bir yarış pistinde en yüksek enerji tasarrufunu gerçekleştirmek olan yarışmada birinciliği, bir litre benzinle 3 bin 410 kilometre yol kat eden Fransa temsilcisi La Joliverie Lisesi kazandı. Yarışmaya katılan araçlar pistte en az 30 kilometre hız yaptı. Türkiye'yi temsil eden Saint Joseph Lisesi öğrencileri de 'Demo' (geleceğin araçlarına örnek araçlar) dalında en başarılı proje ödülünü aldı. Can Eldem, Gökhan Ersan, Alper Arıkan ve Eser Kalafatoğlu'ndan oluşan ekip, tek tekerlekli motosiklete benzeyen ve sürtünmeyi en aza indirerek yakıt tasarrufu sağlayacak olan 'Disk' adlı bir proje hazırlamıştı.
İlham kaynakları 'hayat'
Gündelik yaşamdaki problemlerden yola çıkarak proje üretmeye çalıştıklarını söyleyen Can Eldem, "Projeden tasarıma ve finansman sağlanmasına kadar her aşamayı kendimiz hallettik, sadece onay anlamında profesyonel destek aldık. Finansman aşamasında Shell, 16 YSK, Michelin, Air France ve Profilo'nun sponsor desteğini aldık. Bilim Merkezi Vakfı profesyonel anlamda destek verdi" dedi.
Fransa Eğitim Bakanlığı'nın özel ödülle destek verdiği yarışma, bu yıl Avrupa Birliği Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Loyola de Palacio'nun himayesinde gerçekleşti.
Avrupa Birliği'ne sunulan yarışma, 'Avrupa Birliği eğitim projesi' olarak onaylanmış. Çevre bilincinin geliştirilmesi, enerji kaynaklarının doğru kullanımı ve enerji tasarrufuna katkıda bulunmanın, Avrupa Komisyonu'nun öncelikli hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Avrupa Birliği Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Palacio, önde gelen piyasa aktörlerinin ve genç kuşakların katılımı olmaksızın bu yöndeki bütün çabaların boşa gideceğini söyledi.
Okullarda duyurulacak
Bazı Avrupa ülkelerinde meslek liselerinde mezuniyet tezi olarak kabul edilen yarışma gelecek yıl Türkiye'de de MEB'e bağlı tüm okullara duyurularak katılımın artması sağlanacak.