1 Mayıs 2 koma

1 Mayıs 2 koma
1 Mayıs 2 koma
Lise öğrencisi Dilan Alp'le atanamayan öğretmen Meral Dönmez 1 Mayıs'ta çıkan olaylarda kafalarına gelen gaz bombalarıyla yaralandı.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Dilan Alp, Tarlabaşı’nda dokuz arkadaşıyla birlikte Taksim’e çıkmaya çalışırken polis müdahale etti. İddialara göre arkadaşları bir evin içine sığındı. Dilan, apartmanın kapısının önünde yakın mesafeden ateşlenen gaz bombasıyla yaralandı. Arkadaşları Dilan’ı içeriye çekti. Dilan’la aynı evde bulunan 9 genç gözaltına alındı. Dilan ise Taksim Eğitim Hastanesi’ne götürüldü. Tedaviye alınan lise öğrencisinin kafatasında çökme tespit edildi. İlk müdahale bu çökmenin iyileştirilmesine yönelik oldu. Beyin fonksiyonları normal hale getirilen genç kız yoğun bakımda yer olmaması nedeniyle başka hastaneye sevkedildi.


Avukat Umut Alkaç’ın verdiği bilgiye göre polis olay sırasında içerdeki ev sahiplerini çıkarıp eve girdi ve oda içerisinde gençlerin üzerine biber gazı sıktı. Gençlerden ikisinin ayağına fişek isabet etti. Hastaneye götürülmeyen gençler doğrudan gözaltına alındı. Hastanede gözyaşı döken Baba Ali Alp ise kızının yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kızım daha 17 yaşında. 1 Mayıs’ı da gaz bombasını da bilmez. Kızıma da yakın mesfaden ateş etmişler.”


Valilik: Taş geldi
İstanbul Tabip Odası’ndan Feryal Kaya, ameliyata alınan Alp’in kafa taban kemiği ve temporal bölgesinde kırık olduğunu söyledi. İstanbul Valiliği ise Dilan’ın arkadaşlarının attığı taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandığını öne sürdü.

 
MERAL ÖĞRETMENİN DE DURUMU CİDDİ


DHA'nın haberine göre ise Okmeydanı'nda kafasına gaz bombası kapsülü isabet eden Meral Dönmez (27) ağır yaralandı.Hastanede kafatasında kırıklar tespit edilen, Dönmez'in beyin kanaması geçirdiği öğrenildi. Atanamayan öğretmenlerden olduğu öğrenilen Meral Dönmez, ailesinin isteği üzerine Bahçelievler'deki özel bir hastaneye sevk edildi. Meral Dönmez'in eniştesi Hakan Yaşa durumunun ciddi olduğunu söyledi.

 

HUKUKİ BİR SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ 


Avukat Evrim Deniz Karatana, Meral Dönmez ve lise öğrencisi Dilan Alp'in bundan sonraki hukuki sürecini takip edeceklerini belirterek, "Meral Okmeydanı'nda 1 Mayıs'la ilgili bir basın açıklaması yapmak üzereyken polisin saldırısı sonucunda yaralanıyor. Şu anda kafatasında parçalı kırıklar mevcut. Bu yüzden henüz müdahale edilemiyor. Doktorlarımız süreci izliyor, hayati tehlikesi devam ediyor" diye konuştu.  Dilan'ın da Tarlabaşı'nda 1 Mayıs kutlamaları sebebiyle orada bulunduğunu iddia eden Karatana, "Yaşanan talihsiz olayda bir ilginçlik dikkatimizi çekti. Her iki genç kızımız da kafalarının aynı yerinden yaralanmış. Hayati tehlike atlatılsa dahi kalıcı hasarlarla kalma ihtimalleri var. Tabi kalıcı hasar kalmaması için doktorlarımız uğraşıyorlar. İki kızımız ve diğer yaralananlarla ilgili bir suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/113183911318399

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acil şifalar. - ayhan fahri

  Sevgili kızımıza acil şifalar diliyoruz. Eylemle bir ilgisi olmadığı anlaşılıyor. Gençtir, inşallah arızasız atlatır ve eskisi gibi sağlıklı olur. Bunun suçlusu hükümet olamaz, inatla kanunsuz eylemi hazırlayanlar, bu tip kazaların, Allah göstermesin, hatta ölümlerin bile olabileceğini bilerek bu işe giriştiler. Devletin aldığı tedbirler halkı korumaya yönelikti, bu kazalar olmasın diye çırpınıyordu. Suçlu olan CHP ve onun desteğiyle bu tehlikeli eyleme girişenlerdir. Bu sorumluların yargı karşısına çıkarılması lazım. Gerçek işçilerin de bu idarecilerden bir an önce kurtulmaları lazım. Onların ana maksadı, işçiden aldıkları paralarla şoförlü-korumalı lüks otomobillere kurulup, muazzam binalarda keyif çatmalarını gizlemek.

  PANZEHIR - Secret Garden

  degerli arkadasim senin dediginden yola cikarsak eger.bas ortusu yasagina cikanlarin hepsinin bas ortulu olmasi gerekirdi degilmi? orada sakalli biyikli adamlarin ne isi vardi? filistinlilerin haklarinida anca filistinlilermi savunur? bu nasil bir mantik allah askina.sizin bitmis bir ideolojiniz var.artik SIRITIYORSUNUZ.bu halk yaptiklarinizi goruyor kusura bakmayin.herseyin hesabini soracaktir.

  17 yaşında gencecik - kullaniciadlikisi

  Dilan'ın beyni yıkanmış diyen cahil adamlar açıp da iki haber okusaymış da gelip buralarda rezil olmayaymış. Cahilce etrafa nefretinizi savuracağınıza açın da bakın Dilan'ın babasının başına ne gelmiş!

  Vali Mustafa Mutlu ne kadar mutludur acaba - citizen

  Vali Mustafa Mutlu ne kadar mutludur acaba (başbakan ve orantılı güç kullanımının isim babası içişleri bakanından aldığı talimatla da olsa) yaratılmasına sebep olduğu bu tablodan. Eğer o 40000 polisinizle Taksim deki çukurlar etrafında barikat kurup, güvenliği sağlamayı böyle deneseydiniz ve meydanı açsaydınız bunlar yaşanır mıydı. Böylece hem boşalttığınız sokaklarda "radikal gruplar"ın istedikleri gibi at koşturmasına olanak sağladınız ve hem de gerçekten demokratik ülkelerde altından kolay kalkılamayacak can ve mal hasarlarına neden oldunuz. Bari bundan sonrası için şu biber gazı ve gözyaşartıcı gaz kullanımını çok zorunlu haller dışında kullanmayı engelleseniz, fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla kimi polislerin varandaşın ağzının-gözünün içine iştahla biber gazı sıkmasının önleyebilseniz.

  videonun eksikliği - toprak

  haberde verilen videoyu izledikten sonra sinirlenip sırf bu yorumu yapmak için üye oldum.böyle bir haberde kullandığınız videonun başı böyle değil.Genç kızın başına isabet eden gaz bombasının da olduğu ve yere düştüğü görüntü internette dolaşıyor da neden radikal bu haberde videonun ilk saniyelerini kesiyor? http://www.habermolasi.com/video/dilan-alp-boyle-vuruldu-video/136667/

  pan-zehir arkadaşa cevaben. - caglar1914

  1-) İşçi haklarını savunmak için işçi olmaya gerek yoktur. Tıpkı hayvan haklarını savunmak için hayvan olmamıza gerek olmadığı gibi. 2-) Babası HEY tekstil direnişinde işten çıkarılmış ekmeğiyle oynanmış bir kız çocuğu babasının ve diğer hak gaspına uğrayan işçiler için sokağa çıkmasında ne gibi bir sakınca var? Bu gencecik kız çocuğunun başına o gaz bombasını atan polisi bulmak yerine sen suçluyu kıza atıyorsun. ATMA

  kılıçdaroğlu doğru konuştu - aharasa

  bu yaralanmanın sorumlusu, taksim inatlaşmasını sürdüren, taksimi 1 mayıslar için zorla açan halk karşısında rövanş kovalayan başbakandır. çok yazık, değer mi başbakan bu yaptıklarına? sana göre halk senin istediğin yerde, milyarlarca lira harcayarak yaptıracağın, halkın parasıyla halka cefa çektireceğin denizin üstündeki platformlarda gösteri yapacak. yemezler. kentler halkındır ve senin görevin gösteri yapmak istediği yerde halkın güvenliğini sağlamaktır. halkı başından yaralamak değil.