1 Mayıs 2 koma

1 Mayıs 2 koma
1 Mayıs 2 koma
Lise öğrencisi Dilan Alp'le atanamayan öğretmen Meral Dönmez 1 Mayıs'ta çıkan olaylarda kafalarına gelen gaz bombalarıyla yaralandı.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Dilan Alp, Tarlabaşı’nda dokuz arkadaşıyla birlikte Taksim’e çıkmaya çalışırken polis müdahale etti. İddialara göre arkadaşları bir evin içine sığındı. Dilan, apartmanın kapısının önünde yakın mesafeden ateşlenen gaz bombasıyla yaralandı. Arkadaşları Dilan’ı içeriye çekti. Dilan’la aynı evde bulunan 9 genç gözaltına alındı. Dilan ise Taksim Eğitim Hastanesi’ne götürüldü. Tedaviye alınan lise öğrencisinin kafatasında çökme tespit edildi. İlk müdahale bu çökmenin iyileştirilmesine yönelik oldu. Beyin fonksiyonları normal hale getirilen genç kız yoğun bakımda yer olmaması nedeniyle başka hastaneye sevkedildi.


Avukat Umut Alkaç’ın verdiği bilgiye göre polis olay sırasında içerdeki ev sahiplerini çıkarıp eve girdi ve oda içerisinde gençlerin üzerine biber gazı sıktı. Gençlerden ikisinin ayağına fişek isabet etti. Hastaneye götürülmeyen gençler doğrudan gözaltına alındı. Hastanede gözyaşı döken Baba Ali Alp ise kızının yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kızım daha 17 yaşında. 1 Mayıs’ı da gaz bombasını da bilmez. Kızıma da yakın mesfaden ateş etmişler.”


Valilik: Taş geldi
İstanbul Tabip Odası’ndan Feryal Kaya, ameliyata alınan Alp’in kafa taban kemiği ve temporal bölgesinde kırık olduğunu söyledi. İstanbul Valiliği ise Dilan’ın arkadaşlarının attığı taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandığını öne sürdü.

 
MERAL ÖĞRETMENİN DE DURUMU CİDDİ


DHA'nın haberine göre ise Okmeydanı'nda kafasına gaz bombası kapsülü isabet eden Meral Dönmez (27) ağır yaralandı.Hastanede kafatasında kırıklar tespit edilen, Dönmez'in beyin kanaması geçirdiği öğrenildi. Atanamayan öğretmenlerden olduğu öğrenilen Meral Dönmez, ailesinin isteği üzerine Bahçelievler'deki özel bir hastaneye sevk edildi. Meral Dönmez'in eniştesi Hakan Yaşa durumunun ciddi olduğunu söyledi.

 

HUKUKİ BİR SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ 


Avukat Evrim Deniz Karatana, Meral Dönmez ve lise öğrencisi Dilan Alp'in bundan sonraki hukuki sürecini takip edeceklerini belirterek, "Meral Okmeydanı'nda 1 Mayıs'la ilgili bir basın açıklaması yapmak üzereyken polisin saldırısı sonucunda yaralanıyor. Şu anda kafatasında parçalı kırıklar mevcut. Bu yüzden henüz müdahale edilemiyor. Doktorlarımız süreci izliyor, hayati tehlikesi devam ediyor" diye konuştu.  Dilan'ın da Tarlabaşı'nda 1 Mayıs kutlamaları sebebiyle orada bulunduğunu iddia eden Karatana, "Yaşanan talihsiz olayda bir ilginçlik dikkatimizi çekti. Her iki genç kızımız da kafalarının aynı yerinden yaralanmış. Hayati tehlike atlatılsa dahi kalıcı hasarlarla kalma ihtimalleri var. Tabi kalıcı hasar kalmaması için doktorlarımız uğraşıyorlar. İki kızımız ve diğer yaralananlarla ilgili bir suç duyurusunda bulunacağız" dedi.