1 Mayıs 2010'un gündemi belli oldu: Yine Taksim Meydanı

1 Mayıs 2010'un gündemi belli oldu: Yine Taksim Meydanı
1 Mayıs 2010'un gündemi belli oldu: Yine Taksim Meydanı

Sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri polisin sert müdahalesine karşın Taksim?e ulaşmıştı. FOTOĞRAF: ŞENOL DEMİRCİ

DİSK Başkanı Çelebi'nin 'Gelecek 1 Mayıs nerede' sorusuna yanıt: 1 Mayıs moral ışığı oldu. Bu ışığın yolunda ilerleyeceğiz

İSTANBUL - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği ( TTB ) 1 Mayıs’ı değerlendirdikleri bir basın açıklaması yaparken gelecek yıl yine Taksim’de olacaklarının sinyalini verdi.
DİSK Genel Merkezi’nde toplantıda ortak bildiriyi okuyan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’nin yaşadığı en önemli siyasi travmalardan birinin 1977 1 Mayıs katliamı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Türkiye 1977 1 Mayıs katliamıyla yüzleşmediği sürece, ülkemizde demokrasi ve özgürlükler sorunu hiçbir zaman tam olarak çözülemeyecektir. Bu nedenle 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması bir demokrasi sorunudur. Dolayısıyla bu basit bir yer tartışması değildir. Olay, demokrasi güçlerinin kararlı ve direngen tutum göstermesi sonucu, emeğin 1 Mayıs kürsüsünün Taksim’e yeniden kurulmasıdır.”
Polisin saldırgan tutumunun çatışmaları büyüttüğünü vurgulanan açıklamada, “Orantısız güç kullanan anlayışı kınıyoruz” denildi.
1 Mayıs öncesi İstanbul Valisi Muammer Güler ile yaptıkları görüşmede neler konuşulduğu sorusunu cevaplandıran KESK Başkanı Sami Evren, “Anlaşma sağlanamamıştı. İlkinde Dolmabahçe denilmişti; ikincisinde de temsili katılım istendi ikisi de kabul edilmemiştir” diye konuştu.
Gelecek yılki 1 Mayıs’ta yine ‘makul sayı’yla Taksim’e çıkıp çıkmayacakları yönündeki bir soruya ise KESK Başkanı Sami Evren “Öncelikli hedefimiz diğer konfederasyonlarla birlikte birliği sağlamaktır. Emekçiler Taksim’de bir kürsü kurmuştur, siyasi iktidarın buna itiraz etmemesi gerekir” diye cevap verirken, Çelebi de hükümetin bu konuyla ilgili bir yönetmelik hazırlığında olduğunu ve bunu da bir an önce gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi. Çelebi, “1 Mayıs bir moral ışığı olmuştur. Bu ışığın yolunda devam edeceğiz” dedi. 

Uslu’ya üç noktalı yanıt
Toplantıda 1 Hak - İş Başkanı Salim Uslu’nun 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasında kendi emeklerinin olduğu yönündeki açıklamalarına cevap veren Süleyman Çelebi, “Biz iktidarın koltuğu altında demokrasi mücadelesi vermedik. Şimdi sayın Uslu’nun ruh halini anlıyoruz” dedi. Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy ise, “Uslu’nun ruh hali nedir” sorusuna “Edebiyatta üç nokta vardır ya. Üç nokta. Bunu sizin yorumunuza bırakıyoruz” cevabını verdi. (Radikal)