1 Mayıs davasında tüm sanıklar beraat etti

1 Mayıs davasında tüm sanıklar beraat etti
1 Mayıs davasında tüm sanıklar beraat etti
1 Mayıs 2013'te Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim'de kutlamak isteyen gruplara polisin müdahalesi sırasında gözaltına alınan 33 kişi yargılandıkları davada beraat etti.

İSTANBUL 1 Mayıs 2013'te, Mecidiyeköy ve Şişli civarında toplanarak Taksim'e çıkmaya çalışan 33 kişi hakkında izinsiz toplantı ve gösteri yaptıkları iddiasıyla açılan kamu davasında mahkeme tüm sanıkların ayrı ayrı beraatlerine hükmetti.

'BEN TAKSİM'İN DIŞINDA YAKALANDIM'

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına 4 sanık ve avukatları katıldı.

Esas hakkında savunma yapan sanık Celal Salış, "Ben suç işlemedim. Suçu işleyenler başta Başbakan olmak üzere diğer devlet görevlileridir. Asıl onların yargılanmasını istiyorum" dedi.

Sanık Erhan Ön de yasaya göre 1 Mayıs'ın bayram ilan edildiğini belirterek, "Sadece Taksim'de kutlanması yasaktı. Ben de Taksim'in dışında yakalandım. Polisler bana işkence yaptı. Haklarında şikayetçi oldum. Soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmanın da bu dava dosyasına konulmasını talep ediyorum" diye konuştu.

'POLİSLER ÖNÜNE GELENİ GÖZALTINA ALIYORDU'

Sanık Remziye Can da olayların çıktığı sırada belediye otobüsünde olduğunu, atılan gazlardan etkilendiğini anlatarak, "Belediye otobüsü istikamet değiştirip istemediğimiz yerde inmek zorunda kaldık. Polisler önüne geleni gözaltına alıyordu. Beni de gözaltına aldılar. Saatlerce kelepçelenerek bekledik. Suçsuzum beraatimi istiyorum" dedi.

'BARIŞÇIL GÖSTERİDE BULUNDUM'

Sanık Züleyha Yördem ise "Devletin resmi gün ilan ettiği o gün de Anayasanın bana verdiği haklarımı kullandım. Ben suç işlemedim. Barışçıl gösteride bulundum" şeklinde konuştu.

AYRI AYRI BERAATLERİNE...

Sanık ve avukatların savunmalarını dinleyen mahkeme hakimi tüm sanıklar hakkında ayrı ayrı beraat kararı verdi. Gerekçeli hükmün daha sonra açıklanacağının belirtildiği kararda, "Her ne kadar sanıklar hakkında kanuna aykırı şekilde toplantı ve gösteri yaptıkları gerekçesiyle 2911 sayılı yasanın 28/1 maddesi uyarınca cezalandırılmaları için mahkememizde kamu davası açılmış ise de, toplanan delillere göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasamızın 90. maddesi göz önüne alındığında sanıklara atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatiyle ayrı ayrı beraatlerine..." denildi.

SANIKLAR 3 YILA YARGILANIYORLARDI...

2911 Sayılı yasanın izinsiz gösteri düzenleyen 28. maddesine muhalefetten yargılanan tüm sanıklar hakkında 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

2013 1 Mayıs'ın da valilik tarafından çalışma olduğu gerekçesiyle Taksim'de kutlamalar yasaklanmış, buraya çıkmaya çalışan gruplara da müdahale edilmişti.

(Ümit TÜRK / DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/133724613372461

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YASAKÇI ZİHNİYETİN TEK KORKUSU : DEMOKRASİ, HUKUK DEVLETİ, TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER - m.rozbilen

  1 Mayıs anayasal bir hak ise, ki bunda kuşkumuz yok, bu hakkın kullanılmasına engel olan, yasaklayan, gaz, su ve tomalarla zor kullanarak hak sahiplerini dağıtanlar'ın işledikleri suç ne oluyor? Anayasayı ihlal mı? Tabi ki öyle. Eğer bu suçu göstericiler işlemiş olsaydı yüklenilecek suç herhalde, Anayasayı tağyir, tebdil ve ortadan kaldırmaya kalkışma olurdu. Merak etmeyin, bir gün bu ülkede gerçekte bu suç sahipleri mutlaka yargılanıp hesap vereceklerdir. En azından öyle inanmak istiyorum.