1 Mayıs için meydan kavgası

1 Mayıs'ı Çağlayan'da kutlayacak olan Türk-İş'i bölücülükle suçlayan DİSK, Taksim'e çıkmakta kararlı. İstanbul Valiliği ise "Kesinlikle olmaz" diyor.

İSTANBUL - DİSK 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim'de olacaklarını yinelerken, Türk-İş Abide-i Hürriyet Meydanı'nı adres gösterdi. Vali Muammer Güler ise ısrarla "Taksim'e izin yok" diyor.
DİSK, KESK ve bazı sendika temsilcileri, 1 Mayıs 1977'deki olaylarda
hayatını kaybedenler için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, mitingi Taksim Meydanı'nda yapacaklarını tekrarlayarak, "Eğer vali çifte standartlı davranıyorsa, o onun sorunu. Diğer örgütlere eğer izin verdiyse, bize vermemesi yanlış" dedi. Türk-İş'i eleştiren Çelebi, "Onayımız alınmadan Abide-i Hürriyet için başvurmak, bölücülüktür. Taksim Meydanı işçiye kapatılırsa bu, demokratikleşme vaatleri veren hükümetin ayıbı olur" diye konuştu.
Vali Muammer Güler ise şu açıklamayı yaptı: "Taksim kesinlikle toplantı ve yürüyüşlere müsait değil. Kanunsuz bir eylemde ısrar edenler, kanunun öngördüğü yaptırımlara maruz kalır. Kendilerini itidale davet ediyorum. Polisle karşı karşıya gelmesinler. İzin verilmeyecek bir yerde toplantıya çağırmak suça teşviktir."
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi 45 kişi, Kamu Yönetimi Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi, 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi ve kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınması amacıyla Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş başlattı. KESK Genel Başkanı Sami Evren de, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanacağını söyledi.