1 Mayıs için Taksim restleşmesi!

1 Mayıs için Taksim restleşmesi!
1 Mayıs için Taksim restleşmesi!
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceğini söyledi. Bugün sabah saatlerinde de sendikalar 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını ilan etmişti.

Radikal.com.tr - "Taksim'de 1 Mayıs " tartışmaları iki yıl aradan sonra geri dönecek gibi... Kanlı 1977 1 Mayıs'ından sonra kutlamalara kapatılan ve uzun yıllar gerilim konusu olduktan sonra iki yıldır yeniden görkemli 1 Mayıs kutlamalarına sahne olan Taksim Meydanı için sendikalar ısrarlı. Üç büyük konfederasyon DİSK, KESK ve Türk- İş ile Türk Tabipler Birliği, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama kararı aldı. Bu üç federasyona, TMMOB, TEB gibi meslek oda ve kuruluşları ile çok sayıda sol parti ve grubun da katılması bekleniyor. 

Ancak idare de Taksim'de 1 Mayıs'a izin vermemeye kararlı görünüyor. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da bu yıl Taksim'in 1 Mayıs kutlamaları için uygun olmadığını söyledi. 


ÖNCE SENDİKALAR 'TAKSİM' DEDİ
KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan "1 Mayıs Tertip Komitesi", bu sabah Taksim'de bir basın açıklaması yaptı. Tertip komitesi adına konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bu yıl da çağrıcı ve katılımcı örgütler olarak 1 Mayıs'ı İstanbul'da, Taksim 1 Mayıs alanında kutlayacağız. Taksim 1 Mayıs alanının, simgesel ve demokrasi mücadelesi açısından önemi bilinmektedir" dedi. 

Örgütler adına ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “İşçisi, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla tüm halkımızı adalet, eşitlik, özgürlük, barış ve gerçek demokrasi için 1 Mayıs alanlarında birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi. 

Beko, “Bu yıl Taksim 1 Mayıs Alanı’nın, ‘yayalaştırma projesi’ nedeniyle kutlamaların yapılması konusunda kimi fiziki engeller göze çarpmaktadır. Fakat bu tamamen teknik bir sorundur ve yaptığımız incelemelerle birlikte, alınacak önlemlerle bu sorun aşılmıştır” diye konuştu. Beko, ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow’un da Taksim’deki kutlamalara katılacağının bilgisini verdi. 


VALİ MUTLU: BU ŞARTLARDA OLMAZ
Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan "1 Mayıs Tertip Komitesi", İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yapılacak toplantıya katılmak üzere İstanbul Valiliği'ne geldi. Bu görüşmenin ardından bir açıklama yapan Vali Mutlu ise "Fiziki koşullarla ilgili sıkıntıları sendika temsilcileri ile paylaştık. Taksim'e çelenk konulabilir. Kazancı Yokuşu'nda anma yapabilirler. Ancak sendikalar bu kararımıza karşı çıkıyor. Biz onlara başka bir yerde yapılması gerektiğini aktardık. Bu yaklaşıma müsade etmemize hukuken imkan yoktur" dedi.

Vali Mutlu, "Sendika temsilcilerine böyle bir kutlamanın Taksim'de olamayacağını ifade ettik. Hukuki olarak böyle bir alanda bu şartlarda miting tertip edilmesi mümkün görülmemektedir" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de daha önce inşaat çalışmaları nedeniyle bu yıl Taksim’de 1 MAyıs kutlamalarına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113106211310625

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  birilerinin dişlerinin arasında tadı kalmış. - demlicay2011

  taksim meydanında kurşunlara hede olan o kadar insan neyi simgeliyor. cia-mit-emniyeti değilmi işte bu yüzden taksim önemli. bile bile kurşuna dizdiler insanları sonra ben bilmem ayağına yattılar. bu valilerde bunun böyle olmadığını ispat etmek istercesine zıtlaşıyorlar. abd ne derse onu yaparız gibi. bunun lami cimi yok. kınıyorum. insanda bazı özellikler olması gerek. t.c. valisiysen bu özellikleri tanı. daha başka ne kadar açık konuşabilirimki.yazıklar olsun.

  taksim - kullaniciadlikisi

  taksim sizin değilki, işçilerin zaten. siz onların memurusunuz kralları değil. siz onlara hizmet edeceksiniz onlar size değil. bizim gibi hoşgörüsüz, anti demokratik ülkelerde bu tiplerin türemesi normal.

  Ne işe yarar bu adamlar ? - Ukelaa

  Senelerce işveren temsilcisi olarak sendikal görüşmelere katıldım , size bir anekdot , iş yerimizde boyahane ve buna benzer maske takılması gereken üretim birimleri vardı . İş güvenliği açısından korunma önlemlerine uyan ve sağlığına dikkat eden çalışanlara teşvik maksatlı prim uygulaması önerdik , uygulamaya kondu , birkaç dönem sonra karşımıza bu prim için sağlığına dikkat etmenin şart olarak konamayacağını iddia ettiler , kazanılmış haktır , haklar şarta bağlanamaz dediler . Adamlara izah bile edemedik , dinlemediler . Bu 1 Mayıs olayında da amaç kutlamak değil , inat etmek bişey yapıyormuş gibi gözükmek , orda olay çıkması durumunda katılanların sağlığı kimin umurunda .

  neden inat ediliyor ? - gemerekli

  Orada büyük bir inşaat var. 1 mayıs ruhu tabiki taksimde yaşanmalı fakat, birisi o kalabalığın içinde inşaata düşse, başına bir iş gelse bunun hesabını kim verecek. Birde ben o temellerin ne kadarlık bir ağırlığa dayanabilecek merak ediyorum. Kişi başı ortalama 80 kg dan 10bin kişi gelse 800000 kg yani 800 ton ağırlık demek olur. Buda en iyi ihtimal. Ben kesinlikle bu 1 mayısın orada kutlanması taraftarı değilim.

  Akıl,Mantık Çöpe. - Clear

  Taksim'de yeniden düzenleme yapılıyor.Hem de yeni başlayan bir şey değil.Önceden de uygun olmadığı ilan edildi.Buna rağmen inadına "kutlama" yapılacağına dair karar alıyorlar.İnşaat alanlarında mı kutlama yapılacak? Akıl,mantık çöpe mi gitti? Bu ne körü körüne bir inattır?