1 Mayıs mağduru gazeteciler: Vali istifa

1 Mayıs'ta görevlerini yaparken şiddet gören, fotoğraf çekmeleri ve yayın yapmaları engellenen gazeteciler dün 'basın özgürlüğüne yapılan müdahaleyi' protesto etti.

İSTANBUL - 1 Mayıs'ta görevlerini yaparken şiddet gören, fotoğraf çekmeleri ve yayın yapmaları engellenen gazeteciler dün 'basın özgürlüğüne yapılan müdahaleyi' protesto etti. 'İstanbul Ağlar, Muammer Güler', 'Özgür Basın Susturulamaz', 'Vali İstifa' sloganları atan gazeteciler İstanbul Valiliği'ne kadar yürüdü.
1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olayları protesto etme sırası dün gazetecilerdeydi. Görev başındayken coplanan, dövülen, kontrolsüz kullanılan gaz bombalarına maruz kalan gazeteciler, saat 10.30 sıralarında Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın önünde toplandı. 100'ün üzerinde gazeteci yanlarında baretlerini, gaz maskelerini, fotoğraf makinelerini de getirmişlerdi.
Diğer eylemlerden farklı olarak pek çok gazeteci, fotoğraf ve görüntü aldıktan sonra topluluğun arasına katılıp sloganlara eşlik etti. Ellerindeyse Güler'in padişah şeklinde tasvir edildiği dövizler, gazetecilerin polis tarafından dövülürken çekilmiş fotoğraflar ve Vali'ye gösterilen kırmızı kartlar da vardı. 'İstanbul Ağlar, Muammer Güler', 'Vali İstifa', 'Basına Kalkan Eller Kırılsın', 'Özgür Basın Susturulamaz' sloganları atılarak İstanbul Valiliği'nin önüne kadar gelindi. Çevik kuvvet ekipleri bu kez gruptan uzak duruyordu. 1 Mayıs mağduru ve onlara destek veren gazeteciler valiliğin önüne protesto için fotoğraf makineleri ve kameralarını bıraktı.
Görüntüler inceleniyor
İstanbul Valisi Güler, polisin saldırısına maruz kalan Radikal Gazetesi muhabirleri Demet Bilge Ergün, Umay Aktaş, Vatan Gazetesi muhabiri Bülent Ergün, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Alper Turgut, Kanal D Muhabiri İhsan Yıldız, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Vahap Munyar, Celal Toprak ve Haber-Sen'den Mehmet Demir'i, Çağdaş Gazeteciler Derneği adına Barış Yarkadaş'ı kabul etti.
Orantısız güç kullanımı konusundaki eleştirileri haklı bulan Güler, şöyle konuştu: "Bir komisyon oluşturuldu. Bütün görüntüler inceleniyor. Kim kime, nerede ne yaptıysa tespit edilecek. Söz veriyorum, tespit ettiğim hiçbir noksanlığı affetmem, yapan sonuçlarına katlanır. Emniyet içindeki bazı çalışanların bu tutumu bizi de rahatsız ediyor ve teşkilata zarar veriyor."
İstanbul Valisi Muammer Güler'le yapılan görüşmenin ardından, meslek örgütlerinin ve valiliğin ayrı ayrı oluşturacağı heyetlerin basın mensuplarının yaşadığı sıkıntılar üzerinde çalışma yapmasına karar verildi.