1 Mayıs neşesi

Türk-İş 15 bin kişiyle 1 Mayıs'ı Şişli'de, DİSK, KESK ve CHP ise 30 bin kişiyle Saraçhane'de kutladı. Taksim'e çıkmak isteyen 58 kişi gözaltına alındı.
En sakin kutlama Ankara'daydı. Kent dışında yer gösterilen Diyarbakır gergindi, 150 kişi gözaltına alındı. İzmir ve Adana'da küçük çatışmalar oldu.

İSTANBUL - DİSK ve Türk-İş, yer konusunda anlaşamayınca 1 Mayıs kutlamaları İstanbul'da Şişli Abide-i Hürriyet ve Saraçhane Parkı'ndaayrıayrıyapıldı.İstanbul'daki kutlamalar sırasında polis Saraçhane, Beyazıt, Taksim ve Abide-i Hürriyet Meydanı'nda olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Kutlamalar, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybeden işçiler için Kazancı Yokuşu'na Türk-İş ve DİSK'in ayrı ayrı karanfil bırakmasıyla başladı.
Beyazıt gerginliği
DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği, TMMOB, CHP, sivil toplum örgütlerinden oluşan 30 bin kişilik bir topluluk, kutlamaları Fatih'teki Saraçhane Parkı'nda yaptı. İki ayrı kutlamaya yönelik eleştirileri yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Çelebi, "Bu bölünme olarak görülmemeli. Fakat bu noktaya gelmesini bizler de istemiyorduk" dedi.
Taksim'de kutlama istekleri valilikçe kabul edilmeyen topluluğun, Beyazıt Meydanı'na yürümesine de izin verilmedi. Bu sırada KESK Başkanı Sami Evren ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Pamuk arasında gerginlik yaşandı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la yapılan telefon görüşmesinin ardından topluluğun otobüslerin bulunduğu Yenikapı'ya yürümesine izin verildi.
KESK Başkanı Sami Evren, NATO zirvesinin yapılacağı 28 Haziran'da binlerce emekçinin yine İstanbul meydanlarında olacağını belirterek "Asla Bush'u İstanbul'a sokmayacağız" diye konuştu.
Türk-İş'in 1 Mayıs kutlamasına 15 bin kişi katıldı. Abide-i Hürriyet Meydanı'nın büyük kısmı boş kaldı. Kutlama Komitesi Başkanı Faruk Büyükkucak, "Yapılan 1 Mayıs ruhuna aykırı oldu" dedi.
Taksim Meydanı'nda gruplar halinde gösteri yapmak isteyen toplam 58 kişi gözaltına alındı. İstanbul Valisi Muammer Güler, Saraçhane'de toplanan örgüt ve kuruluşların temsilcileri hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.
Kutlamalar Ankara'da olaysız geçti. Ankara Garı önünde toplanan işçiler Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. Sıhhiye'de öğrenciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. İki öğrenci gözaltına alındı.
İzmir'de kutlamalar Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. Bir grup DEHAP'lı, Öcalan posterleriyle birlikte miting alanına girmek isteyince polisle çatıştı, üç polis yaralandı.
'Resmi tatil AB'ye girince'
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 1 Mayıs nedeniyle Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Gül, Türkiye, Avrupa Birliği'ne tam üye olduğunda 1 Mayıs'ın resmi tatil olacağını söyledi.