1 Mayıs Taksim Meydanı'nda kutlanacak

1 Mayıs Taksim Meydanı'nda kutlanacak
1 Mayıs Taksim Meydanı'nda kutlanacak

Eskişehir de 1977 deki olayları konu alan filmin çekimleri için 20 bin metrekarelik alanda Taksim Meydanı nın aynısı kuruldu.

1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanıp kutlanmayacağı tartışılırken, Eskişehir Taksim Meydanı'na izin çıktı.

Taksim Meydanı’ndaki yayalaştırma çalışmaları nedeniyle İstanbul Valiliği ile 1 Mayıs ’ı Taksim’de kutlamaya kararlı sendikalar arasında görüşmeler sürerken, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, 1 Mayıs’ı Eskişehir’deki Taksim Meydanı’nda kutlamaya izin verdi. Eskişehir’de 1 Mayıs İşçi Bayramı, yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim’de meydana gelen olayları konu alan ve henüz vizyona girmeyen ‘Ayhan Hanım’ filmi çekimi için Eskişehir’de kurulan film platosunda oluşturulan ‘Taksim Meydanı’nda kutlanacak.

20 bin metrekarelik alan

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “1977 yılı Taksim Meydanı fotoğraflarına bakılarak bire bir yapılan 20 bin metrekarelik alanda 1 Mayıs’ı kutlama düşüncesinin ilginç olacağını düşündük. Sendikalar da olumlu yanıt verince hazırlıklara başladık. İstanbul’da ne olur bilmem ama biz 1 Mayıs’ı Tepebaşı Taksim Meydanı’nda kutlayacağız” dedi.