'1 Mayıs tatil olsun' yasa tasarısı imzaya açıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs'ın tatil olmasını öngören yasa tasarısının Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını söyledi


Çelik, açıklamayı Ankara’da katıldığı Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) yürüttüğü, ”İnşaat Sektöründe Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim ve İstihdam Projesi”nin, eğitim programı başlangıç toplantısı öncesinde gazetecilerin soruları üzerine yaptı. Çelik, geçen yıl 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma günü ilan ettiklerini hatırlatarak, ”Son olarak yaptığımız değerlendirmede, Başbakanımızın da dün açıkladığı gibi verdiği talimatla 1 Mayıs’ın tatil olması konusunda gerekli kanun tasarısını Bakanlar Kurulunda imzaya açmış bulunuyoruz ve çok seri şekilde bunun yasalaşmasını sağlayacağız” dedi. Çelik, ”Bu seneye yetişir mi” sorusuna, ”Tabii, çok kısa süre içinde bunu yasalaştıracağız” karşılığını verdi. Çelik, sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlanmasına ilişkin kararlarını hatırlatarak, "Taksim’den vazgeçilmesi için gizli pazarlık mı sözkonusu" sorusu üzerine de şunları söyledi:
”İkisi çok farklı konu. Çalışma Bakanı olarak çalışma hayatının önündeki engelleri kaldırmakla, gerek işçi gerekse işveren kesimi önündeki engelleri kaldırmakla mükellefim. Bu konuda son dönemde gerek işverenler gerek işçilerle ilgili önemli düzenlemelere hep birlikte imza atma çabası içerisindeyiz. Bunun nerede, ne şekilde kutlanacağı konusu ise diğer bakan arkadaşlarımızla mülki amirlerle ilgili bir konudur. Öyle tahmin ediyorum ki, herkes bayram olan tatil olan bu günü tatile uygun, bayrama uygun bir hava içerisinde kutlar.”