1 Mayıs'a İstanbul'da iki ayrı kutlama

Sendikalar yer konusunda anlaşamayınca İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları iki ayrı yerde yapıldı.

DİSK ve Türk-İş yer konusunda anlaşamayınca 1 Mayıs kutlamaları İstanbul'da Şişli Abide-i Hürriyet ve Saraçhane Parkı'nda ayrı ayrı yapıldı. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Taksim için mücadele başlattıklarını söyledi. KESK Başkanı Sami Evren, NATO zirvesinde Bush'u İstanbul'a sokmayacaklarını söyledi.
İstanbul'daki kutlamalar sırasında polis Saraçhane, Beyazıt, Taksim ve Abide-i Hürriyet Meydanı'nda olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Vali Yardımcısı Ergun Güngör başkanlığında oluşturulan kriz masası meydanlara yerleştirilen kameralardan kutlamaları canlı yayında izledi.
Kutlamalar, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybeden işçiler için Kazancı Yokuşuna Türk-İş ve DİSK'in ayrı ayrı karanfil bırakılmasıyla başladı. DİSK Başkanı Çelebi, "Bizim bu yıl verdiğimiz mücadele, 1 Mayıs alanının, Taksim'in işçilere açılma mücadelesidir. Bunu başlattık" dedi.

Beyazıt gerginliği
DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği, TMMOB, CHP, bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 30 bin kişilik bir topluluk, kutmaları Fatih'teki Saraçhane Parkı'nda yaptı. İki ayrı kutlama yapılmasına yönelik eleştirileri yanıtlayan Çelebi, "Bu bölünme olarak görülmemeli. Fakat bu noktaya gelmesini istemiyorduk" diye konuştu.
Taksim'de kutlama istekleri valilikçe kabul edilmeyen topluluğun Beyazıt Meydanı'na yürümesine de izin verilmedi. Bu sırada KESK Başkanı Evren ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Pamuk arasında gerginlik yaşandı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la yapılan telefon görüşmesinin ardından topluluğun otobüslerin bulunduğu Yenikapı'ya yürümesine izin verildi.

'Bush'u İstanbul'a sokmayacağız'
DİSK Başkanı Çelebi, IMF, Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerin, emekçilere yoksulluk reçetesi dayattığını söyledi. Çelebi ayrıca Devlet Personel Reformu'nu da eleştirdi. Evren de, NATO Zirvesi'nin yapılacağı 28 Haziran'da yine binlerce emekçinin İstanbul meydanında olacağını belirten Evren, "Asla Bush'u İstanbul'a sokmayacağız" dedi.
Türk-İş'in 1 Mayıs kutlamasına yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Abide-i Hürriyet Meydanı'nın büyük bir kısmının boş kaldığı görüldü. Kutlama Tertip Komitesi Başkanı Faruk Büyükkucak, "Yapılan 1 Mayıs ruhuna aykırı oldu" dedi.

Taksim'e 58 gözaltı
Taksim Meydanı'nda Türkçe ve Kürtçe 'Yeni Evrede Mücadele Birliği' yazılı döviz açıp 'Yaşasın 1 Mayıs' sloganı atan yaklaşık 30 kişilik bir grup ile 'Mücadele Birliği' yazılı pankartla ikinci eylemi yapmak isteyen 15 kişilik grup gözaltına alındı. Bazı küçük grupların da Taksim'de gösteri yapmak istemeleri üzerine gözaltı sayısı 58'e ulaştı.

Ankara sakin
1 Mayıs kutlamaları Ankara'da olaysız geçti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Garı öünde toplanan işçiler ve sivil toplum örgütleri, Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. Sıhhiye'de öğrenciler ile polis arasında afiş asılmasıyla ilgili kısa süreli gerginlik yaşandı. İki öğrenci gözaltına alındı. Gerginlik, mitingde söylenen şarkılar ve atılan sloganlarla yatıştı.

İzmir'de çatışma
İzmir'deki kutlamalar Gündoğdu meydanı'nda yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda bir grup DEHAP'lı, Abdullah Öcalan posterleri ile miting alanına girmek isteyince polisle çatıştı, üç polis yaralandı.