1 Mayıs'a katılanlar ağır cezalık oldu

1 Mayıs'a katılanlar ağır cezalık oldu
1 Mayıs'a katılanlar ağır cezalık oldu
1 Mayıs'ta gözaltına alınan 49 kişi hakkında iki ayrı dava açıldı. "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarını işledikleri iddia edilen zanlılar için savcılık, 6 aydan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları istedi.

RADİKAL - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, valilik kararına rağmen Şişli ve Beşiktaş civarında toplanarak polise direndikleri iddia edilen toplam 49 şüpheli hakkında iki ayrı iddianame hazırlandı. İddianamede, zanlıların “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 6 aydan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi. 49 kişi, ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

“YASAĞA UYMADILAR”

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan ilk iddianamede, İstanbul Valiliği’nin 16 Ocak tarihli toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin nerelerde yapılacağı ve 30 Nisan kararıyla Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarına kamu düzeni ve genel güvenlik gerekçesiyle izin verilmediği hatırlatıldı. Yasağa rağmen 1 Mayıs günü, saat 11.20 sıralarında Şişli, Ergenekon Caddesi ile Kurtuluş Caddesi kesişiminde toplanan grubun “Bu daha başlangıç mücadeleye devam. Direne direne kazanacağız. Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atarak güvenlik güçlerine taş ve havai fişek atarak mukavemet gösterdikleri öne sürüldü.

Ses yükseltici cihazlarla üçten fazla kez dağılmaları yönünde uyarılar yapılmasına rağmen göstericilerin ihtara uymadıkları, bir kısım şüphelilerin Kurtuluş’taki binaların çatılarından taş, kiremit, bilye atarak direnmeye devam ettikleri iddia edildi.

İddianamenin devamında görüntü izleme ve tespit tutanaklarına yer verilerek, bazı şüphelilerin yüzlerini flama ve maskeyle kapattıkları da ifade edildi.

“SUÇ UNSURU YOK. GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ KANUNA MUHALEFET VAR”

Diğer şüphelilerin ise kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldıkları, kolluk görevlilerinin üçten fazla şekilde toplantının kanunsuz olduğu dağılmaları yönündeki çağrı ve ihtarlarına rağmen dağılmamakta ısrar etmeleri üzerine gerçekleşen müdahale neticesinde yakalandıkları, yakalandıkları esnada üst aramalarında herhangi bir suç ve suç unsurunun bulunmadığı belirtilerek, atılı suçlardan birine muhalefet ettikleri belirtilerek haklarında dava açıldı.

Suç iddialarını bu şekilde sıralayan Savcılık, iddianamenin 5 şüphelisi için 4 yıl 5 aydan 10 yıla kadar; 1 şüphelisi için 7 yıldan 15 yıla kadar; 1 şüpheli için 6 yıl 9 aydan 11 yıla; 2 şüphelisi için 3 yıl 9 aydan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi. Diğer 30 şüphelinin de 6 aydan 3 yıla kadar hapsi talep edildi. Şüpheliler, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklar.

İKİNCİ DAVANIN ŞÜPHELİ SAYISI 10

Aynı gün Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’nda toplandıklarında yakalanan 10 kişi hakkında da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir dava açıldı. İddianamede, Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’nda izinsiz şekilde toplanan grupların tüm uyarılarına rağmen dağılmayarak birlikte yürüyüşe geçtikleri, güvenlik görevlilerine taş atmaya başladıkları, bunun üzerine söz konusu eylemci gruba müdahale edildiği belirtildi.

Savcılık bu kişilerden 8’i için “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçunu işledikleri iddiasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis, 1’i yüzünü kapattığı gerekçesiyle 2 yıl 6 aydan 7 yıla kadar hapis, bir diğeri için de “Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefet” suçunu da işlediği iddiasıyla 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.
Özden ATİK-DHA