1 Mayıs'a yine polis müdahalesi

1 Mayıs'a yine polis müdahalesi
1 Mayıs'a yine polis müdahalesi
1 Mayıs kutlamaları gergin başladı. Mecidiyeköy, Şişli, Cihangir adeta savaş alanına döndü. Polisin izin verdiği 5 bin kişilik DİSK ve KESK'in oluşturduğu grup Taksim'e girdi. Ara yollarında göstericiler polisle çatışıyor. Hak-İş ve Türk-İş Taksim'deki anmanın ardından miting için Kadıköy'e geçtiler

 

İSTANBUL'DAKİ ÇATIŞMALARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ANKARA SAVAŞI İÇİN TIKLAYIN

TAKSİM'DE İŞÇİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ

EN ANLAMLI EYLEMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

KOCAELİ'NDEKİ OLAYLARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bugün ilk kez resmi tatil olarak, başta İstanbul, birçok yerde kutlanıyor. DİSK ve KESK üyeleri yaklaşık 5 bin kişilik işçi topluluğu ile Taksim Meydanı'na girdi. 

Tam 31 yıl sonra 5 bine yakın emekçi, KESK ve DİSK’in ana korteji eşliğinde Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutladı.

Kutlamalara katılanlar, yaklaşık bir saat burada kutlamaları sürdürdükten sonra Taksim’i boşaltmaya başladılar.
DİSK ve KESK’in yanı sıra birçok küçük grubun bulunduğu 5 bine yakın emekçi, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde yapılan kutlamaların ardından Taksim’den ayrılmaya başladı.

Sendika temsilcilerinin konuşmalarının yanı sıra 1977'e ölenlerin de anıldığı Taksim kutlamalarına ana kortej ile 5 bine yakın emekçi katılırken, daha sonra gelen grupların da katılımıyla bu sayı 5 bini de aştı. Şarkılar söyleyen ve sloganlar atan emekçiler “1977 şehitleri” için saygı duruşunda bulunduktan sonra anıt önüne karanfiller ve çelenk bıraktılar. Emekçiler, Taksim’den ayrılmaya başladı .

İSTANBUL’DA 108 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bahane ederek yasa dışı gösterilere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 36’sı kadın 108 kişi emniyete getirildi.Alınan bilgiye göre, Beyoğlu, Taksim Meydanı ve Tarlabaşı Bulvarı’nda yasa dışı gösteriye katıldıkları ve polis ekiplerine mukavemet gösterdikleri gerekçesiyle 36’sı kadın 108 kişi gözaltına alındı.Bu kişiler daha sonra otobüslerle Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Gözaltına alınanların, kimlik tespitlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildikleri öğrenildi.


Bu arada, 1 Mayıs nedeniyle çıkan arbedelerde şu ana kadar 2’si polis 8 kişinin yaralandığı öğrenildi. 
 


1000 KİŞİLİK BİR GRUP MECİDİYEKÖY’DE BEKLİYOR
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla DTP milletvekilleri, KESK ve Eğitim-Sen üyelerinden oluşan bir grup, Mecidiyeköy’de bekledi. DİSK kortejine katılmak isteyen ancak çevik kuvvet ekiplerince engellenen yaklaşık 1000 kişilik grup ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşadı.


HER YER SAVAŞ ALANI!

Halaskargazi Caddesi’nden Taksim’e yürümek isteyen bir gruba polis izin vermedi. Cadde üzerinde slogan atarak toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Taksim Meydanı’na yürüme teşebbüsünde bulundu.
Çevik kuvvet ekipleri, gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, polise taş atarak karşılık verdi. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca ara sokaklarda bir süre devam etti.  Taksim Meydanı ile Şişli bölgesi, bir polis helikopteri tarafından havadan kontrol ediliyor.  Bu arada, Halaskargazi Caddesi üzerindeki dükkanların kapalı olduğu gözlendi.
Öte yandan, Pangaaltı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen küçük bir grup da, polisin panzerle su sıkması üzerine dağıldı. 

POLİS CİHANGİR VE KURTULUŞ’TA GRUPLARA MÜDAHALE ETTİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim ve çevresinde güvenlik önlemleri alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, Cihangir ve Kurtuluş’ta yüzleri maskeli gruplara müdahale etti. Cihangir Firuzağa Camisi civarında toplanan yüzleri maskeyle kapalı bir grup, buradaki bir banka şubesi ile bazı marketlerin camlarına taşlarla saldırmaya başladı. Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri de taşlarla saldıran gruba göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti. Gruplar, ara sokaklara dalarak kaçmaya çalıştı. Bu arada, Kurtuluş’ta da yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Polisten kaçan gruptakiler, bir markete molotofkokteylli saldırıda bulundu, çevrede duran bazı otomobillere de zarar verdi. 


TÜRK-İŞ 1 MAYIS MİTİNGİ KADIKÖY’DE

Türk-İş’in organize ettiği mitinge katılacak sendikaların yer aldığı ve Haydarpaşa’dan yürümeye başlayan 5 bin kişilik kortej Kadıköy’e girdi.  İstanbul’da sabah saatlerinde Taksim Meydanı’na çiçek bırakıp saygı duruşunda bulunan Türk-İş’in Kadıköy’de düzenlediği miting başlıyor. Mitinge katılacak sendikaların yer aldığı kortejde Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyon yöneticileri ve bağlı sendikaların başkanları da bulunuyor. Kortej, “Yaşasın Türk-İş, Yaşasın 1 Mayıs” pankartı arkasında, Kadıköy’e girerken yaklaşık 5 bin kişilik emekçi grup ellerinde Türk bayrakları ile müzik eşliğinde slogan atmayı sürdürüyor.
Miting nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı’na inen tüm cadde ve sokaklar sabah erken saatlerden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Ayrıca, birçok dükkanın kapalı olduğu gözlendi. Miting nedeniyle çevrede çok geniş güvenlik önlemleri alan polis, mitingin yapılacağı alanı da bariyerlerle çevirdi.


TÜRK-İŞ KAZANCI YOKUŞU'NDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDI

Türk-İş, 1977 yılının 1 Mayısında Taksim’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşu’nun başındaki 1 Mayıs anıtına karanfiller bırakarak andı.
Türk-İş’in Gümüşsuyu’ndaki 1. Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen grup, ellerinde kırmızı beyaz karanfillerle "Türk-İş 1 Mayıs" yazılı çelengin arkasında yürüyüşe geçti.
"Taksim hakkımız birgün alırız", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür", "AKP elini sendikadan çek", "Gün gelecek devran dönecek, AKP işçilere hesap verecek" şeklinde slogan atan gruptakiler ıslık ve alkışlarla tempo tutarak Kazancı Yokuşu’nun başına kadar yürüdü.
Gruba Taksim’e girişlerinde AK Parti milletvekilleri Burhan Kuzu, Feyzullah Kıyıklık ve Agah Kafkas ile ÖDP Milletvekili Ufuk Uras da destek vermek amacıyla katıldı.
Kazancı Yokuşu başındaki 1 Mayıs Anıtına karanfiller bırakan grup, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Burada konuşan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bugün dünya emekçilerinin meydanlarda kol kola girdiği, ekmek, barış, özgürlük taleplerini dayanışma içinde dile getirdiği coşkulu kutlamanın günü olduğunu belirterek, "Bugün yıllardan beri 1 Mayıslarda yaptığımız gibi yine Taksim’deyiz, Yine Kazancı Yokuşu’na karanfiller bıraktık, yine 1 Mayıs 1977’de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı en içten duygularımızla anıyoruz"dedi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli 2 polis de Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde, üzerinde "1 Mayıs işçi bayramınız kutlu olsun" yazılı etiketlerin bulunduğu karanfilleri işçilere dağıttı. 

TÜRK-İŞ TAKSİM CUMHURİYET ANITINA ÇELENK BIRAKTI
Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki grup, 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.  Türk-İş Genel Başkanı Kumlu ve beraberindekiler, Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na geçti.
Anıta kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde "Türk-İş 1 Mayıs" yazan çelenk bırakan grup, saygı duruşunda bulundu.
Yaklaşık 500 kişilik grup, daha sonra Kadıköy’de gerçekleştirilecek 1 Mayıs mitingine katılmak üzere Gümüşsuyu’nda bekleyen otobüslerle Kadıköy’e hareket etti.
Bu arada, Taksim Gezi Parkı’nda, çeşitli medya kuruluşlarına ait yaklaşık 20 canlı yayın aracı görev yaparken, bu araçların yanında konuşlanan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait MOBESE aracından da Taksim alanı ve çevresi izleniyor.


HAK-İŞ DE TAKSİM’E ÇIKTI 
Hak-İş, 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri, Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakarak andı.Dolmabahçe’den yürüyerek Taksim Meydanı’ndaki Kazancı Yokuşu’na gelen sendika üyeleri, sloganlar attı.Kortejde, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile AK Parti milletvekilleri Burhan Kuzu ve Agah Kafkas da yer aldı.Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakan ve saygı duruşunda bulunan grup adına açıklama yapan Salim Uslu, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri kimlerin katlettiğinin halen açığa çıkarılmadığını belirtti.

Uslu, Türkiye’de "Ergenekon" soruşturması ile birlikte bir hukuk sürecinin başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:"Aslında bu operasyon Ergenekon, Susurluk, JİTEM ya da hangi adla anılırsa anılsın, bizim bildiğimiz çağdaş hukuk devleti hiçbir şekilde illegaliteye bulaşmaz. İllegaliteye bulaşanlar varsa, bunu da devlet adına yaptığını iddia edenler varsa, devlet, sorumluları bulur. Taksim’de bulunma gerekçemiz kamu vicdanının rahatlatılması talebinden ibarettir. Taksim’de biz sivil irade olarak temizlik operasyonu, çetelerle mücadele operasyonunun vicdanen sonuçlandırılmasını talep etmek için bulunuyoruz."Agah Kafkas da, yürüyüş sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın daha önce "Bahar Bayramı" olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bu sene de 30 yıl aradan sonra tatil olmasının sağlandığını anımsattı. Kafkas, bütün emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için alanlarda olduklarını söyledi. 

HAK-İŞ ÜYELERİ CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Hak-iş Genel Başkanı Salim Uslu ile beraberindekiler, 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.
Hak-İş üyeleri, Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na geçti.
Burada sendika üyelerini, 2 polis memuru karanfillerle karşıladı.
Daha sonra Hak-iş Genel Başkanı Uslu, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ve AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas ile sendika temsilcileri, Cumhuriyet Anıtı’na karanfillerle "1 Mayıs Hak-İş" yazılı çelenk bıraktı.
27 BİN POLİS
İstanbul'da 1 Mayıs'ta 27 bin polis görev yapıyor. Diğer illerden de İstanbul'a polis takviyesi yapıldı.