1 Mayıs'ta ABD'de dayak yemek vardı!

1 Mayıs'ta ABD'de dayak yemek vardı!
1 Mayıs'ta ABD'de dayak yemek vardı!

1 Mayıs 2007'de İstanbul'da yaşananlardan dolayı hiç bir polis ceza almadı (üsstte). Los Angeles'ta ise dayak yiyenlere tazminat ödenmesine karar verildi.

Los Angeles'ta 1 Mayıs 2007'de polisin dövdüğü göstericilere 12.85 milyon dolar ödenecek. İstanbul'da aynı tarihte yaşanan polis teröründeyse dayak yiyenler dövüldüğüyle kaldı


LOS ANGELES - ABD’nin Los Angeles kentinde şehir meclisi, 1 Mayıs 2007 tarihinde düzenlenen gösteride, polisin göstericilere karşı aşırı güç kullanması nedeniyle, polis şiddetine maruz kalan gösterici ve yol kenarındaki insanlara toplam 12,85 milyon dolar tazminat ödenmesini kararlaştırdı.
Şehir Meclisi’nin bugünkü toplantısında kabul edilen miktar, şimdiye kadar polisin kusuru nedeniyle yapılan en büyük nakdi ödeme olarak tarihe geçti.
Şehir Meclisi kararı ile yüzlerce kişinin polise karşı yaptığı şikayetler sonuca bağlanmış oldu.
Polis, göstericilere cop ve elektrik şoku veren silahlarla müdahale etmişti.

PEKİ YA İSTANBUL

Aynı tarihte yani 1 Mayıs 2007’de İstanbul’da polis 1 Mayıs'ı tüm İstanbullulara zehir etti. İşçileri Taksim'e sokmamak uğruna öyle akla zarar önlemler alındı ki kent felce uğradı. Halka ve göstericilere terörist muamelesi yapıldı.
Çevre illerden gelen takviyelilerle İstanbul'da bulunan 17 bin polis özellikle Taksim ve çevresinde gösteri yapmak isteyenlere hiç acımadı. Gaz bombası ve tazyikli suyla göstericileri dağıtan polis, coplarının yanı sıra tüfeklerinin dipçiklerini de sık sık kullandı. Polis yoldan geçenleri de görevini yapan gazetecileri de dövdü. Radikal muhabiri Demet Bilge Ergün iki kez polisin hışmına uğradı. Güvenlik güçleri Taksim'deki televizyon ekiplerinin canlı yayın yapmasını da engelledi. Gaz bombaları sadece göstericileri değil yoldan geçen herkesi etkiledi. Taksim'de bazı turistler de polis copundan nasibini aldı.
Dolmabahçe'de toplanıp Taksim'e gitmek isteyenler polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. DİSK üyeleri tüm engellemelere rağmen Taksim'e çıkmayı başardı. Güvenlik güçleri Taksim ve çevresinde akşam saatlerine kadar gösterici kovaladı. Gün boyunca çıkan olaylarda yaklaşık 700 kişi gözaltına alındı.
1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak isteyen DİSK'i engellemeye çalışan Vali Hilmi Güler, vapur, tramvay ve metro seferlerini iptal etti. Köprü girişleri ve TEM gişelerinde de yol tek şeride indirilince trafik saatlerce kilitlendi. Trafik yüzünden borsa da yarım saat geç açıldı. Pek çok vatandaş uçağını kaçırdı. Bursa ve İzmit'ten İstanbul'a gelen işçileri taşıyan feribot, polis tarafından uzun süre Eskihisar Feribot İskelesi'ne yanaştırılmadı.

PEKİ NE OLDU?

1 Mayıs saldırılarıyla aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 78’liler Girişimi yetkilisi Celalettin Can, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alper Turgut, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Gençay Gürsoy’un da bulunduğu 38 kişi suç duyurusunda bulundu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, altı polis yetkilisi ve olay yerinde görev yapan Emniyet görevlileri hakkında dava açılmasına gerek görmedi. (Radikal, aa)