@ismailsaymaz

1 Mayıs'ta tekme atmayınız!

1 Mayıs'ta tekme atmayınız!
1 Mayıs'ta tekme atmayınız!

Polisten kaçarken yere düşen Songül Çiftçi?ye atılan polis tekmesi televizyon kameralarına takılmıştı. Çiftçi olayın ardından geçici hafıza kaybı yaşamıştı.

Geçen 1 Mayıs'ta yerdeki göstericiyi tekmeleyen polis için bir buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda kaçarken yere düşen Songül Çiftçi’nin kafasını tekmeleyen polis Mehmet Firuz Bayraklı, hâkim karşısına çıkacak. Polis Bayraklı, Bahçelievler Kaymakamlığı’nın ‘Yargılanamaz’ yönündeki kararıyla yargılanmaktan kurtulmuş, ancak bu karar İdare Mahkemesi’nden dönmüştü. Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Bayraklı hakkında ‘Kasten yaralamak’tan dava açtı. 
20 yaşındaki metal işçisi Songül Çiftçi geçen yıl olaylı 1 Mayıs’ta polisten kaçarken yere düşmüş, resmi giyimli ekipler ile arkasından gelen bir sivil polis küfrederek saçını çekmiş, bir diğeri suratına şiddetli bir tekme atmıştı. Çiftçi sırt üstü devrilirken, üçüncü polis copla bacaklarını yaralamıştı. Bir televizyon kamerasına takılan bu görüntüler, 1 Mayıs’ta uygulanan polis şiddetinin de sembolü olmuştu. Çiftçi, geçici hafıza kaybı yaşarken, aldığı rapora göre, ağır psikolojik travma geçirmişti.
Çiftçi, suç duyurusunda bulunurken, Valilik kararıyla Emniyet bünyesinde iddiaları araştırmak üzere komisyon oluşturuldu. Soruşturma sonucu komisyon, Çiftçi’yi tekmeleyen polisin, Bahçelievler Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Mehmet Firuz Bayraklı olduğunu saptadı. Bu arada kamera görüntüleri 7 Temmuz’da Emniyet Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı’na gönderildi. Daire, görüntüleri ‘yetersiz’ bulunca Çiftçi, “Hatırlamıyorum” dediği halde teşhis için Emniyet’e çağrıldı. Çiftçi, karşısındaki sekiz kişi arasından Bayraklı’yı teşhis edemedi.

Bir buçuk yıl hapis
Dosya, bu işlemler sonrası soruşturma izni için Bahçelievler Kaymakamlığı’na gönderildi. Ekspertiz raporu ve teşhis tutunağını dikkate alan Kaymakamlık, kamu görevlilerin görevleri gereği işledikleri suçlardan yargılanmasını yetkili mercinin iznine bağlayan ‘4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a göre izin vermedi. Ancak karar İdare Mahkemesi’nce bozuldu. Bu gelişmelerin ardından Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Bayraklı hakkında ‘Kasten yaralamak’tan altı aydan bir buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İlk duruşma, 9 Eylül’de yapılacak. 

‘Bu 1 Mayıs için de örnek’
Çiftçi’nin avukatı İbrahim Ergün, kararın bu 1 Mayıs kutlaması için de önemli bir gösterge olduğunu belirterek, “Demek ki geçen 1 Mayıs’ta polisin takındığı tutum yasal değildi. Bu 1 Mayıs için de örnek olması gerekiyor” dedi.