1 milyon 124 bin 961 öğrenci Kur'an kursuna gitti

1 milyon 124 bin 961 öğrenci Kur'an kursuna gitti
1 milyon 124 bin 961 öğrenci Kur'an kursuna gitti
Kur'an kursları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu kurslarda bir yılda 1 milyon 124 bin 961 öğrencinin eğitim aldığını açıkladı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - 28 Şubat döneminde kesintiye uğradıktan sonra yeniden açılan Kur’an kursları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir yılda Kur’an kurslarında 1 milyon 124 bin 961 öğrencinin eğitim aldığını açıkladı. Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre Kur’an kursuna en çok ilgi Burdur’da. Kurslara giden kadın sayısı ise erkeklere göre daha fazla.
BDP ’li Altan Tan, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “2012 yılı içerisinde tüm Türkiye ’de Diyanet’e bağlı Kur’an kurslarında kurs gören kız ve erkek erkek öğrenci sayısı ne kadardır? Bu sayı içerisinde nüfusuna oranla en yüksek Kur’an kursu eğitimi alan öğrenci sayısına sahip olan ilk 10 şehir hangisidir? Diyarbakır’da Kur’an kurslarında kurs alan öğrenci sayısı kaçtır?” diye sordu. 

1 MİLYONDAN FAZLASI KADIN

Tan’ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Bozdağ, Kur’an kurslarıyla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde 2012 yılında Kur’an kursu öğrencilerinin sayısı 1 milyon 124 bin 961 olarak tespit edildi. Kuran kursuna giden öğrencilerden 59 bin 761’inin erkek, 1 milyon 65 bin 200’ü ise kadın. Nüfusuna oranla en yüksek Kur’an kursu eğitimi alan öğrenci sayısına sahip il ise Burdur. Bu ili yüzde 4.27 ile Kayseri, yüzde 4.15 ile Rize, yüzde 3.58 ile Bayburt, yüzde 3.56 ile Yozgat, yüzde 3.52 ile Van, yüzde 3.47 ile Bartın, yüzde 3.34 ile Giresun, yüzde 3.28 ile Gümüşhane, yüzde 3.28 ile Düzce takip ediyor. Diyarbakır’da ise 2012 yılında, 2 bin 956 erkek, 16 bin 311 kadın olmak üzere toplam 19 bin 267 öğrenci kişi Kur’an kurslarında eğitim aldı.


  http://www.radikal.com.tr/112376011237602

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nicelik ve nitelik! - zebda

  Rakamlar rakamlar, kac kere namaz kıldın?..kaç lira zekat verdin?..kaç ögrenci kuran kursunda?...kac gun oruc tuttun? çocuklar için: bilmem kaç kere camiiye giderse bisiklet yardımı kampanyası vs...hesaplar kitaplar...allaha verecek bakkal defteriniz mi var? akp'nin sömürdüğü din anlayışı hep nicelik üzerine kurulu..nitelik değil..çünkü kafaları niteliğe basmıyor; basmak da istemez..onlar için düşünen, modern aynı zaman demokrat inançlı insan önemli değil..inanan, biat edenlerin sayısı önemli...türkiyenin iranlaşması çok olası! dinle ilgili herşeyin sayısı çok ama kalite yok..Kadına şiddet, başkasının inançına saygısızlık, kiyafet- alkol yasakları, kız erkek ayrımı, mahalle baskısı, kendinden olmayana toleransızlık; işte bu nicelikli ama niteliksiz kafadan cıkan sonuçlar...Tüm bunlar iyi niyetli insanların din ve vicdanlarını kullanıp yapılan manipülatif hareketler! bu siyaset! bu inanç değil!

  bu sadece diyanet rakamları - edius

  diyanete bağlı olmayan özel teşebbüs olarak değerlendirilebilecek 'Cemaat' olarak adlandırılan kurumların oluşturduğu Kuran kurslarına giden kişi sayısı bu sayının kat kat üzerinde. ama asıl sorulması gereken şey ise şu? Madem bu kadar insan dini kurumlarda yetişiyor, bu insanların kaçta kaçı dini hassasiyetleri özümseyerek yaşıyor? Dini hassasiyetten kastım namaz kılıp oruç tutmak değil, şerefli yaşamak, haramı helali bilerek yaşamak, insana değer vererek yaşamak, insani değerlerin ön planda olduğu bir etik oluşturmak, bunlar bu kurumlardan yetişenler için ne ifade ediyor, Toplum gerçekten bu konuda kazançlı oluyor mu? Yoksa Kuran kursları sadece kuran okumayı, namaz kılmayı, belli bir cemaat veya siyasi görüşün çerçevesinde sürü toplumu halinde yaşamayı mı öğretiyor?