1 milyon 48 bin ticari araç için değişim vakti

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin yetki belgesi almak için taşımacılara tanıdığı süre 25 Şubat'ta sona eriyor.

ANKARA - Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin yetki belgesi almak için taşımacılara tanıdığı süre 25 Şubat'ta sona eriyor. Ulaştırma Bakanlığı'ndan yetki belgesi almayanlar, bu tarihten sonra trafiğe çıkamayacak. Türkiye'deki 1 milyon 48 bin ticari taşıma aracını ilgilendiren yönetmelikle getirilen düzenlemeler şöyle:
Lise diploması şart: Yolcu taşımacılığında çalışan sürücülere belirli bir geçiş süresi sonunda en az lise mezunu olma şartı getiriliyor. Yolcu ve eşya taşımacılığı, acente, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat, kargo ve lojistik işletmeciliği, terminal işletmeciliğiyle dağıtıcılık faaliyetleri için mali ve mesleki yeterlilikle yetki belgesi alınması zorunlu olacak.
Üç tür belge: İl sınırları içinde ya da yurt genelinde dağıtıcılık yapacaklara P1 ve P2 yetki belgeleri, kargo işletmeciliği yapacaklara M yetki belgeleri, eşya taşımacılığı yapanlara K yetki belgeleri verilecek.
22 yaş sınırı: Taşımacılıkta kullanılan araç yaşı 2007'den sonra 22 yaşını geçemeyecek. Karoserinde, standart yakıt deposunda veya görünümünde değişiklik yapılan koltuk kapasitesi artırılan taşıtlara taşıma izni verilmeyecek. Fabrika çıkışındaki standart yakıt deposunda değişiklik yapılan, taşıtlar da eşya taşımacılığında kullanılamayacak.
10 koltuğa bir korse: Yolcu taşıtlarında her 10 koltuk kapasitesi için en az bir boyun korsesi bulundurulması zorunlu olacak.
Biletlerde ad soyad: Biletlerde acente bilgilerinin yanı sıra yolcunun adı, soyadı, kalkış ve varış yeri gibi bilgiler yer alacak.
Ücret tarifesi: Yolcu taşımacılığında bilet ücretlerinin günün koşullarına göre serbestçe belirlenmesi esas alınırken, eşya ve kargo taşımalarında ücret tarifesi Bakanlığın yetkisine bırakılıyor.
Canlı hayvan yasak: Yurtiçi ve uluslararası taşımalarda, 30 kilograma kadarki bagajının ücretsiz taşınması ve taşıtın bagaj taşınmasına mahsus bölümleri dışında eşya taşınamayacağı esas olacak. Buna göre, özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya ayrılmış bölümlerde taşınabilecek. Taşıtın içinde canlı hayvanlar hiçbir şekilde taşınamayacak, gerekli hallerde Bakanlık'tan alınacak özel izinle evcil hayvanların taşınabileceği özel seferler düzenlenebilecek.
Sigorta zorunlu: Yolcu taşımacılığında otobüs personeli ve yolcular sigortalanacak. Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası'yla, yolcuya gelen bedeni ve maddi zararların karşılanması teminat altına alınıyor.
25 dakika kalana ücret yok: Terminal işletmeciliğinde, uzun süreli beklemeler için özel olarak yapılmış otoparkları kullanan taşıtlardan park sürelerine göre makul bir ücret alınabilecek. Yolcuları getirmek veya almak üzere terminale gelen ve 25 dakikayı geçmeyen giriş çıkışlarda özel otomobillerden hiçbir şekilde ücret alınamayacak.
Yolculuk ucuzlayacak
Düzenlemenin yapıldığı 25 Şubat 2004'ten 7 Ocak 2005'e kadarki dönemde Ulaştırma Bakanlığı'nca 6 bin 617 adet lisans belgesi verildi. Yetki belgelerinden yaklaşık 50 milyon YTL lira kaynak sağlandı. Uygulamaya geçilmesiyle yolcu taşımacılığının ucuzlayacağı, eşya taşımacılığında ise nakliye ücretlerinin yükseleceği tahmin ediliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7354027354020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.