1 milyon için kurşun

Yeşilköy'de banliyö trenine kaçak binmeye çalışan genci güvenlik görevlisi omzundan vurdu. 1 milyon liralık bilet parası yüzünden yaralanan 18 yaşındaki Kamuran Korucu, "Parasızdım, eve gitmek istiyordum. Kurşun biraz sola gitse ölecektim" dedi.
Korucu ve iki arkadaşının tellerden içeri girerken, istasyondaki güvenlik görevlilerinin, kaçak giren kalabalık bir grupla tartıştığı belirtildi. TCDD Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, "Havaya ateş açılmış, seken kurşunlardan biri Korucu'yu yaralamış" dedi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Yeşilköy'de banliyö trenine kaçak girmeye çalışan bir genç, güvenlik görevlisince omuzundan vuruldu. 18 yaşındaki Kamuran Korucu, "Param yoktu. Kurşun birkaç santimetre sola isabet etse ölecektim" dedi.
Korucu, yedi yıl önce Muş'tan İstanbul'a göç eden dokuz çocuklu bir ailenin çocuğu. Ailesinin geliri düşük olduğu için ortaokuldan sonra okula gidemedi. Tekstil atölyelerinde çalışarak aile bütçesine katkıda bulundu. Bir ay önce bir benzin istasyonunda oto yıkamacı olarak çalışmaya başladı. 400 milyon lira maaş alıyor ve kazandığı paranın tamamını babasına veriyordu. Bir kardeşi de onunla birlikte çalışıyordu.
Geçen pazar günü izin yaptı. İki arkadaşı ile birlikte Halkalı'dan Yeşilköy sahiline gitti. Yeşilköy sahilde gezdikten sonra Halkalı'ya dönmeye karar verdiler. Varoştaki gençler, pazar günleri çoğunlukla Yeşilköy Tren İstasyonu'na kaçak giriyorlardı. Kaçak girişler yüzünden istasyonun yakınında teller aralanmıştı. Kamuran ve iki arkadaşının da parası yoktu. Saat 16.00 sıralarında buradan içeri giriyorlardı. O sırada istasyonun güvenlik görevlileri, onlardan önce kaçak olarak içeri giren bir grup ile tartışıyordu. Her şey birkaç saniye içinde oldu. Kamuran ve arkadaşları, kavgayı görünce tellerden geçmeyip geri döndü. Kalabalık gruptan küfür edilip biriki çocuk taş atınca, istasyondaki üç güvenlik görevlisi silahlarını çıkardı ve ateş etmeye başladı. Herkes kaçışıyordu. Bu sırada güvenlik görevlilerinden 6-7 metre uzakta olan Kamuran, omuzunda bir yanma hissetti. Önce taş vurduğunu sandı ama tişörtüne baktığında, kanlar içinde olduğunu gördü. Korku içinde ağaçların arasına düştü. Arkadaşları paniğe kapılarak kaçtı. Tren istasyonunun yakınındaki ağaçlık alanda polis, Korucu'yu buldu ve Bakırköy Dr. Sadık Onuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı.
Burada tedavisi yapılan Kamuran'ın sağ omuzundan giren kurşunun şans eseri kemiği kırmadan çıktığı tespit edildi. İki gündür hastanede yatan Korucu, "Her şey birden oldu. Silahlarını çektiler, ateş açmaya başladılar. Biz paramız olmadığı için tellerden geçmeye çalıştık. 1 milyon lira bilet paramız olmadığı için bizi öldüreceklerdi. Kurşun kalbime de saplanabilirdi. Şansıma yaşıyorum" dedi.
Görevliler serbest
Gözaltına alınan üç güvenlik görevlisi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Konuyla ilgili konuşan TCDD 1. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, güvenlik görevlilerinin havaya ateş açtığını ve seken kurşunlardan birinin Kamuran Korucu'yu yaraladığını ileri sürdü. Ülker, "Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı hatlarında 200 güvenlik görevlisinin görev yaptığını söyledi. TCDD Basın Danışmanı Mehmet Aycı da önceki gün saat 17.10 sıralarında 15-18 yaş grubu arası 30-40 kişilik grubun biletsiz olarak istasyona girmek istediğini anlattı. Güvenlik görevlilerinin müdahalesi üzerine grubun, bıçak, sopa ve taşla saldırdığını anlatan Aycı, güvenlik görevlisinin korkutmak amaçlı ateş ettiğini söyledi.