1 Nisan'a bu yasayla

Yeni Türk Ceza Kanunu'nu (TCK), yürürlüğe girmeden basın özgürlüğünü tehdit eden maddelerden arındırma umudu ertelendi. Ancak tartışılan maddeleri gözden geçirmek için Adalet Bakanlığı ve basın meslek örgütlerinin katılımıyla 'Basın Çalışma Grubu' kurulmasına karar verildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni Türk Ceza Kanunu'nu (TCK), yürürlüğe girmeden basın özgürlüğünü tehdit eden maddelerden arındırma umudu ertelendi. Ancak tartışılan maddeleri gözden geçirmek için Adalet Bakanlığı ve basın meslek örgütlerinin katılımıyla 'Basın Çalışma Grubu' kurulmasına karar verildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, gelinen noktayı "Durum vahim, ancak ümitsiz değil" diye açıkladı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile TGC Başkanı Erinç, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek olan TCK'nın basına sansür ve ceza öngören maddeleriyle ilgili dün bakanlıkta bir araya geldi. Erinç, görüşme sonrası şunları söyledi:
Önce Baykal, sonra Çiçek: CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı da ziyaret ettim. AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa'nın yeni TCK'da değişiklikler görüşülürken, basınla ilgili tekliflerin de gündeme gelebileceği yönündeki açıklamasını da görüştük. Ancak bu seçenek, artık geçersiz kaldı. Çiçek'e değişiklik önerilerini daha önce gönderdiğimiz için yeniden vermedik. Görüşmede Kanunlar Genel Müdürlüğü'nün bu öneri üzerinde çalıştığı bize aktarıldı.
Uzlaşma sağlanabilir
Çalışma grubu: Gelecek pazartesi bakanlık bürokratları, akademisyenler ve TGC temsilcisinin katılacağı çalışma grubu kurulacak. Grupta Adalet Komisyonu üyeleri de olabilir, bu durumda CHP de katılacağı için, iktidar-muhalefet uzlaşması sağlanabilir.
AB reform zannetti: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin 2004'te yayımladığı ve gazetecilere hapis yerine para cezası verilmesini, haber alma hakkının kısıtlanmamasını istediği bildirisini de bakana sunduk. AB, yeni TCK'yı başlangıçta reform gibi gördü, ancak onlarda da son dönem kuşkular belirdi. TCK, Türkiye'nin AB geleceği açısından da önemli.
Vahim ancak umutsuz değil: Vaziyet vahim, ama umutsuz değil. AB'ye girerken, bizler, parlamento ve kamuoyu, üzerine düşeni yapacaktır. Bakanla görüşmemizde TCK'da değişiklik yapılması yönünde bir görüş oluştu, ancak hangi maddelerde ne tür değişiklik yapılacağı henüz belirsiz.
Dünkü görüşmenin sonucunda, TCK'nın yürürlüğünün ertelenme olasılığı da gündemden çıktı. İlgili maddelerinin hangi sürede değiştirilebileceği şimdi, önce BÇG'nin performansı, ardından ise hükümetin niyetiyle netleşecek.
Bürokratlar karşı çıktı
Bu arada bakanlık bürokratlarının, basın örgütlerinin değişiklik istemlerinin önemli bölümüne katılmadıkları ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Niyazi Güney, kendisinin de katıldığı Erinç-Çiçek görüşmesi öncesinde şunları söyledi:
Basın yatak odasına girmek istiyor: TCK, kişi hak ve özgürlüklerine çok önem veriyor. Ama basın istiyor ki yatak odasına girebileyim. Basının suçla mücadele görevi var mı tartışacağız.
Değiştirilebilir: Basın etiğine yasalara uygun gazetecilik yapmak isteyenleri engelleyen hükümler varsa değiştirilebilir.
Basınla alakası yok: Değişiklik istedikleri arasında basınla alakası olmayan maddeler de çok. Biz, organ veya doku ticareti yapanların ilanını yayımlama diyoruz, buna itiraz da yanlış.
En iyisi biz yorumlarız: Gazeteci örgütleriyle birlikte oturur, konuşuruz. Ancak yasayı en iyi yorumlayacak olanlar bizleriz. Teorisyenler evhama dayalı şeyler ortaya atıyorlar çünkü.


    http://www.radikal.com.tr/7423837423830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.