1 Nisan'da odun kömür yasak mı?

Çevre Bakanlığı, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliği Kontrolü Yönetmeliği'ndeki bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek için değişiklik yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada...

ANKARA - Çevre Bakanlığı, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliği Kontrolü Yönetmeliği'ndeki bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek için değişiklik yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yönetmeliğin 'doğalgaz kullanım zorunluluğu' başlıklı bölümündeki hükümlere değinildi. Açıklamada yönetmeliğin '1 Nisan'dan itibaren doğalgazı bulunan illerde odun ve kömürün yasaklanacak' şeklinde algılandığı belirtildi ve bunun yanlış olduğu vurgulandı.
İlgili 20. madde, "Hava kirliliğinin yaşandığı yerleşim yerlerindeki konutlar, işyerleri ve sanayide güneş, termal, ısı pompaları gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ile doğalgazın ısınma amaçlı kullanımı teşvik edilir" olarak değiştirildi. Erzurum, Konya, Kayseri, İstanbul, Ankara gibi büyük illerde hava kirliliği yaşanan kentlerde bunun önemli olduğu belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7411087411080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.