1 numara'yı sadece mahkeme görebilir

MİT Ergenekon Davası'nın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, 69 isimden oluşan Ergenekon şemasının gizli belge olduğunu kaydetti. Sadece mahkeme heyetinin gördüğü bu belge dava dosyasına konulmayacak


SERKAN OCAK
İSTANBUL - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Ergenekon Davası’nın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, 69 isimden oluşan Ergenekon şemasının gizli belge olduğunu kaydetti. Sadece mahkeme heyetinin gördüğü bu belge dava dosyasına konulmayacak.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon Duruşması’nda mahkeme heyeti, daha önce 69 kişiden oluşan Ergenekon şemasını gönderen Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT), bu belgenin gizlilik içerip içermediğini sormuştu. Mahkemeye yanıt gönderen MİT, bu şemanın gizli olduğunu kaydetti. MİT’in, örgüt şemasıyla ilgili gizli olduğu için delil olarak kullanılamayacağı yönündeki yazısı üzerine, kuruma bunun yasal dayanağının da sorulmasına karar verildi.
Mahkeme, MİT’e 2002 yılında isimsiz olarak ulaştırılan mektup ve altı CD’nin suretlerinin istenmesine de karar verdi. Ayrıca Tuncay Güney’le ilgili istenen soruşturma dosyasının, cumhuriyet başsavcılığı tarafından gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle gönderilmemesi üzerine, daha ayrıntılı bir yazıyla dosyanın yeniden istenmesi kararlaştırıldı. Öte yandan, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde Tuncay Güney’e ait sorgu kasetlerinin bulunmadığı öğrenildi.
Ergenekon’un dünkü duruşmasında ise Susurluk davasında ‘cürüm amacıyla teşekkül oluşturmak’tan dört yıl ceza alan Hoştan savunma yaptı. Hoştan, şunları söyledi:

Eymür Çatlı’yla konuştu: Abdullah Çatlı’yı ilk tanıyan benim. Herkes Mehmet Özbay olarak tanıyordu. Çatlı’yla arabada giderken, Mehmet Eymür, Çatlı’yı aradı. Onu bir yere bıraktım. Eymür’le görüştü. Bir saat sonra geldi. ‘Bu adam manyak mıdır? Tarık Ümit’i sordu’ dedi.
Susurluk’ta ilk Veli Paşa’yı aradım: Veli Küçük’le 1983 veya 1984’te Mustafa Bilgin aracılığıyla Edirne Jandarma Alay Komutanı olduğunda tanıştım. Üç yıl sonra Kocaeli Jandarma Alay Komutanı olduğunu öğrendim. Gidip yarım saat görüştüm. Susurluk’a kadar görüşmedik. Sedat Bucak, yakın dostum. Kazayı kısa zamanda duydum. Küçük’ün yakın arkadaşı olduğunu söylediler. Bucak ağır yaralanınca aklıma gelen ilk isim paşa oldu. Hemen kazayı telefonla kendisine bildirdim. 25 yıllık tanışıklığımda beş altı kez görüştüm.
AKP’ye oy verdim : Beni hükümeti yıkmakla suçluyorlar. Kızlarıma da söyledim. Şerefim üzerine yemin ederim ki oyumu Tayyip Erdoğan’a verdim.
Strateji dergisine muhabir olarak Güney’i işe aldığını anlatan tutuklu sanık Ümit Oğuztan da savunmasında, “Güney’le çalışmam demek ki tasarlanmış. Bu işlerin arkasında dezenformasyon çalışması ispatlanmış Mehmet Eymür vardır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/91440491440413

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çamur.. - adelibalta

  Tarihimizin en pis davasının sadece bir çamur atma eylemi olduğu ortaya çıkıyor. Atılan çamur atanın da ellerinde olduğu için bumerang gibi geri dönüp iftiracıları buluyor. Eğer bu örgüt şeması gizli ise o zaman neden yargılıyorsunuz? Bir kuruluş tarafından şema gizli denmesi bu örgütü biz organize ettik denmesi ile eşdeğerdir. Öyle ise ya adil olarak herkes yargılanır ya da dava düşer. Keyfe göre suçluların yarısı ceza alsın diğer yarısı almasın gibi bir yaklaşım olamaz.

  durmak yok yola devam - eren24

  valla hep sölüyorum bu ergenekon kolpa olmaktan öteye gidemedi.taa gidip ergenekonu nurseli idizin yatak odasında donlarında aramalarıyla nasıl bir soruşturma yürüttüklerini belli ettiler

  1 numara - bozlakteke

  hem sağı istediği gibi yönlendirecek. hem solu istediği gibi yönlendirecek. bir ülkede istemediği kişiler gelince darbe yapıp iktidarı değişecek. faili meçhullerden sorumlu olacak. maraş malatya katliamlarından sorumlu olacak. ......... tüm bunları yapabilecek bir tek bir numara biliyorum. bu bir numara buştu ama yerine obama geçeceği için şu ana kadar açıklayamamışlardı. şimdi nasıl desinler ergenekonun başı bir numara buştu ama değişti obama oldu diye. ben bunu açıkladım diye hayatım tehlikeye girdi ama vatan sağolsun.

  İLGİNÇ - SARI MEHMET

  Demokratik bir toplumda ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir ülkede böyle bir gizlilik nasıl mümkün olur, hukuki boyutu nedir? Bilen varsa lütfen anlatsın.

  Pek de ADİL bir davranış değil , - mk1959

  Hem belge DEVLET SIRRI olarak sanıklara gösterilmeyecek hem de sanıklardan MAHPUSHANE DUVARLARI ARKASINDA KURULAN MAHKEMEDE kendilerini savunmaları istenecek. Hem ABD ye kaçırılmış İLGİNÇ bir kişi yapılan MÜLAKAT(???) üzerine inşa edilen bir iddianame yazılacak ve dava açılacak ama aynı kişinin MÜLAKAT(??) söylediği bazı sözler yüzünden ,SORGU KASETLERİ birileri tarafından yok edilecek . Bu gibi olgular bulunan bir DAVA da onlarca kişi 17 AYDIR MAĞDUR olacak ama bizler evlerimizde, VİCDANIMIZ rahat - ADALET duygularımız yıpranmamış HİÇ BİRŞEY OLMAMIŞ gibi yaşamımızı sürdüreceğiz. Rahmetli Kuddusi Okkır (kasadar olduğu söylendi-CAN'ını mahpushanede teslim etti-iddianamede adı bile geçmiyor,ne hikmetse) GÖKYÜZÜNDE hepimizi gözlüyor ve haykırıyor ,duyuyormusunuz?:ADALETİN BU MU TÜRK MİLLETİ!

  Şaka - topchu

  Cidden bu bir şaka mı? Hepimiz bir şakayı mı yaşıyoruz? Eğer orda bir çete varsa ve mahkemedeyse, bu çetenin başı nasıl gizli bir devlet belgesi olur? N'olur bu bir rüya olsun ve tüm ülke bu uykudan uyanalım artık

  BİR NUMARA VAR BU İŞTE... - tahnur

  Ey güzel ülkemin güzel hukuk düzeni...Sadece mahkeme heyeti "number one"ı görecek, altmışdokuz isimlik MİT şeması en tepesinde bu isim olduğu için dava dosyasına koyulmayacak, sonra hep birlikte fal açılıp duracağız acep kimdir bu kişi diye...Yahu bu şemanın sekiz-on yıldır iktidarların en tepesindekilere kaç kere servis edildiğini herkes yazdı, çizdi. Bir sürü etkili-yetkili eminim biliyordur bu kişinin kimliğini, allahın bildiğini kuldan mı saklayacaksın? İşte tam da bu: Türkiye'deki hukuk düzeni "allahın bildiğini kumdan saklama" aculluğudur. Şu şeffaflığı getiriyoruz tantanalarıyla çıkarılan Bilgi Edinme Kanunu'ndan yararlanmak isteyenlerin karşısına hala "gizlidir" engeli çıkarılmıyor mu? Adamları neredeyse dünyanın gelmiş geçmiş en gizli örgütü, sinsi emelleri ve eylemleri olan, ahtapot, akrep vb. lanse et, spekülatif haberlerle habire insanların kafasını karıştır, sonra da örgütün beyninin kimliğine sansür koy! Niye dava açtınız ki o zaman?