1 oy kazandırır

1 oy kazandırır
1 oy kazandırır
Türkiye'nin yavaş yavaş gündemini ısındıran başkanlık ve yeni anayasa eksenine oturan genel seçimlere az bir süre kaldı. Demokrasi Denetçileri Derneği, bir seçim simülasyonu hazırlayarak, Türkiye geneli ve iller bazında halkın iradesinin TBMM'ye nasıl yansıyacağını hesapladı.

RADİKAL - Seçim simülasyonu programında 2011 genel seçimleri ve 2014 yerel seçimi kullanılarak şu analizler yapıldı:
85 seçim bölgesinden sadece 50’sinde rekabet yaşanabilir.

2011’de son sıradan Meclis’e giren vekillerin 47’si Ak Parti , 23’ü CHP , 10’u MHP ve 5’i HDP’li. 35 seçim bölgesinde milletvekili dağılımının değişebilmesi için en az 5 puanlık blok oy geçişi gerekiyor.

MHP il bazında 0 ile % 3 arasında oy artışı ile 19 ilde bir vekil fazla çıkarabilir. CHP 7, AK Parti 4 vekil fazla kazanabilir. 
Bağımsız olarak kazanmak için örneğin İstanbul’da seçim çevrelerindeki oyların yaklaşık  % 3’ünü almak yeterken, Bursa’da % 4.6, Ankara 1. bölgede  % 4.7’yi bulmak gerekiyor. 30 ilde ise ‘bağımsız barajı’ % 15’e yükseliyor. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, Konya’da AK Parti ile en yakın takipçisi MHP arasındaki oy farkı % 56.5. 14 milletvekili olan Konya’da AK Parti 11, MHP 2 ve CHP 1 sandalye kazandı. Sadece % 2.4 daha fazla oy alabilseydi CHP’nin Konya’daki sandalye sayısı 2 olacak, AK Parti’nin 1 azalacaktı. 
13 ilde son sıra sandalyenin el değiştirmesi için en az % 10’luk oy değişimi gerekiyor. 37 ilde % 6 ve üzerinde oy kayması olmaması durumunda sandalye dağılımları değişmiyor.

Seçimde son sıra vekilin el değiştirmesinin en kolay olduğu İstanbul 2. ve 3. bölgeler, İzmir 1. ve 2. bölgeler, Ankara 1. bölge, Bursa, Adana, Kütahya, Kayseri, Mersin, Bolu, Gaziantep, Bilecik, Kars, Kırıkkale, Nevşehir, Manisa, Niğde, Elazığ ve Kırşehir. MHP’nin % 2’nin altında bir atakla 16 ilde hem AK Parti hem de CHP’den sandalye alabileceği tahmin ediliyor. CHP 4-5 ilde AK Parti’yi tedirgin ederken AK Parti de 4-5 ilde CHP’yi çok yakından takip edecek.