'1' tam, 27 bin 277 sıfır puan


Fatih Özkan, günde 500 soru çözmüş.

Sıfırcıların sayısı 49 bin azaldı

Bir soru iptal edildiği için 99 soru üzerinden değerlendirilen OKS'nin birincisi İstanbul'dan çıktı. Fatih Özkan, hiç yanlış yapmadı. En başarılı il Burdur. Sıfırcı öğrencilerin sayısı 49 bin 19 kişi azalarak 27 bin 277 oldu. 106 bin 806 öğrenci ise 160 puan barajını aşamadı.
**************

OKS açıklandı

ANKARA - Yanlış olduğu tespit edilen Fen Bilgisi testinin 13'üncü sorusu İdari Mahkeme tarafından iptal edildiği için 99 soru üzerinden değerlendirilen Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) birincisi 99 soruyu da doğru cevaplayan Fatih Özkan oldu.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sonuçları açıklarken yaptığı konuşmada, 11-20 Temmuz tarihleri arasında 2007 OKS'ye ilişkin yerleştirme işlemlerinin yapılacağını ve 27 Temmuz'da açıklanacağını söyledi.
Bakan Çelik, 9-14 Ağustos'ta önceden yapılan 20 tercihe göre ikinci yerleştirmelerin gerçekleştirileceğini belirterek, aileleri, bunun dışında üçüncü veya dördüncü bir yerleştirme yapılmayacağı konusunda uyardı.
'ÖSS kalkmayacak'
OKS'yi yenidenen yapılandırdıklarını ve bugünkü şekliyle gelecek yıl son kez yapılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Çelik, şöyle konuştu: "OKS bugünkü formatıyla tarihe karışacak. Ümit ediyorum ki, seçimlerden sonra yeni iktidar döneminde ÖSS'yi de buna göre şekillendireceğiz. ÖSS'nin kaldırılmasıyla ilgili ortada çok uçuk iddialar dolaşıyor. Bunların hiçbiri inandırıcı değildir."
Burdur, Edirne'yi geçti
Üst üste iki yıl birinci sıraya oturan Edirne, 2007 OKS'de yerini Burdur'a kaptırdı. Geçen yıl ikinci sırada yer alan Burdur, bu yıl birinciliğe yükseldi. Başarı ortalamasında iller bazında Edirne ve Eskişehir ikinci olurken, Kırşehir de üçüncü sıraya oturdu. Sınavda Ankara yedinci olurken, sınav birincisini çıkaran İstanbul, yoğun göç alan bir il olması nedeniyle 43'üncü sıraya geriledi. İstanbul geçen yıl TM'de 30'uncu, MF'de ise 33'üncü olabilmişti. Sınavda yine en başarısız iller ise yine Doğu ve Güneydoğu bölgelerindendi. 2007 OKS'de Hakkâri 81'inci, Şırnak 80'inci, Ardahan 79'uncu oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde dereceye giren öğrencilerin çoğunluğunun özel ilköğretim okullarında okuduğu görüldü. MF puan türünde dereceye giren öğrencilerin, dokuzu devlet, 11'i özel okul mezunuyken, TM puan türünde dereceye giren öğrencilerin 20'si özel, 12'si devlet okulundan mezun.
Sıfırcılar azaldı
Sınavda kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla daha başarılı olduğu görüldü. Sınava giren 818 bin 359 kişiden 27 bin 277'si yanlışları tüm doğrularını götürünce 'sıfır' puan aldı. 2006 OKS'de sıfır alan öğrencilerin sayısı 71 bin 54'tü. 59 bin 537 öğrenci Türkçe -Matematik (TM) puanına, 47 bin 269 öğrenci ise Matematik-Fen (MF) puanına göre 160 barajını geçemedi. Bu öğrenciler okul tercihi yapma hakkını yitirdi. OKS Türkiye ortalaması TM alanında 252 bin 403, MF alanında ise 247 bin 363 olarak belirlendi. OKS'ye başvuran 824 bin 676 adaydan 6 bin 303'ü sınava girmedi. 14 adayın sınavı, cevap kâğıdını resmi yollardan teslim etmediği gerekçesiyle iptal edildi. 136 adayın kopya taraması sonucu bazı testleri iptal oldu.
'Yeter ki fırsat olsun'
Batman'da okuyan Ufuk Serkan Yıldırım, geçen yıl futbol ve basketbol oynamayı sürdürmüş.

Batman TED Koleji'nde ve Uğur Dershaneleri'nde burslu okuyan Türkiye ikincisi Ufuk Serkan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'da çok iyi öğrenciler olduğunu, fırsat verilirse herkesin çok iyi dereceler çıkaracağını söyledi. Babası memur, annesi öğretmen olan Yıldırım, çok değil ama dengeli çalıştığını belirterek şöyle konuştu: "Sınavda soru köklerini çok iyi kavradım. Futbol ve basketbol oynamaya devam ettim. Sınavı korku unsuru haline getirmedim."
Ailesi bekliyordu
Mete disiplinli hazırlanmış.

TM ve MF puan türlerinde OKS Türkiye ikinciliğini paylaşanlardan biri de Van Özel Serhat İlköğretim Okulu öğrecisi Mustafa Mete oldu. Mustafa Mete'nin annesi Yeşim Mete, oğlunun yıllardır okul, dershane ve ailesinin desteğiyle disiplinli bir şekilde hazırlandığını belirtti. Başarılı öğrencinin annesi Yeşim Mete, "Sınavda bu sonucu bekliyorduk" diye konuştu. (aa)
Soru iptal edilmese birinciydi
Dinler gittiği dershaneden ödül kazandı.

Doğa Koleji öğrencisi Ahmet Ali Dinler, mahkemece bir sorunun iptal edilmesinin ardından birinciliği kaybedip ikinci oldu. Basın toplantısına yanında ailesi olmadan gelen Dinler şöyle konuştu: "Günde 250 soru çözdüm. Bilgisayar ve televizyondan uzak durdum. Başarının sırrı nefsinizi tutmak. Atatürk Fen Lisesi'ne gitmek istiyorum." (Radikal)
Planlı hazırlık
Aydıner, başarıyı bekliyormuş.

MF ve TM puan türlerinde Türkiye ikincisi olan öğrencilerden Begüm Aydıner, ilk tercihinin Ankara Fen Lisesi olacağını söyledi. Begüm Aydıner, sınava planlı çalışarak hazırlandığını, sınavdan sonra böyle bir başarıyı beklediğini söyledi. Aydıner, gelecek yıl sınava girecek olanlara düzenli ve çok çalışmaları önerisinde bulundu. (aa)
'En büyük pay benim'
Zeynep Ölmez'in ailesi öğretmen. FOTOĞRAF: AHMET ÜNSAL/ AA

TM puan türünde Türkiye üçüncüsü, Manisa Doruk Koleji öğrencisi Zeynep Ölmez çok mutlu. Ailesi öğretmen olan Ölmez, "Başarımda ailemin, okulumun dershanemin payı var. Ancak en büyük pay bana ait. Kendimi sıkmadan, derslere önem vererek çalıştım" dedi. (aa)
'Yazın da çalıştım'
Karakoç: Kitap okumak önemli.

Bir diğer ikinci Isparta Altınbaşak Çakın Okulu öğrencisi Fatma Karakoç
ise sınava hazırlığın yedi ve sekizinci sınava sıkıştırılacak bir şey olmadığını söyledi. Fatma Karakoç, "Konu çalışmak ve test çözmek kadar kitap okumak da önemli. Çünkü son yıllarda yoruma dayalı sorular çıkıyor. Ben yazları da çalışmayı bırakmadım. Televizyon ve bilgisayarla vakit geçirdiğim süreyi kıstım. Ama bir yandan da arkadaşlarımla film izlemek gibi hobilerime devam ettim" diye konuştu. (Radikal)
Özel hazırlanmamış
Soybir: Emeğimin karşılığını aldım. FOTOĞRAF: NEŞAT ERGÜL / AA

TM puan türünde Türkiye üçüncüsü olan FMV Işık İlköğretim Okulu öğrencisi, Onur Can Soybir, emeğinin karşılığını aldığını söyledi. Soybir, "İstediğim liseye girmek istiyordum, derece için
özel çalışmadım. Robert ya da İstanbul Erkek'ten birini seçeceğim" dedi. (aa)
Muş'ta büyük sevinç
Sözen'e annesi yardımcı oldu.
MF puan türü üçüncüsü olan Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu öğrencisi Abdülkadir Sözen'in başarısı Muşluları sevindirdi. Sözen, "Sonuç benim için sürpriz olmadı. Asıl hayalim Türkiye birinciliğiyde" dedi. Sözen şunları söyledi: "Umarım bundan sonra Muş'tan daha iyi dereceler çıkar. Tercihim Galatasaray veya İstanbul Fen Lisesi olacak."
Memur baba Mehmet Fadil Sözen de çocuğunun başarısında öğretmenlerin olduğu kadar annesinin de büyük emeği olduğunu belirtti. (aa)
İşteki babası gelemedi
Aybar: Sınav bence kolaydı.

General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulu'ndan OKS Türkiye üçüncüsü Enes Aybar, böyle bir sonucu beklemediğini söyledi. Demir çelik fabrikası işçisi Bünyamin Aybar ve ev hanımı Ayşe Aybar'ın üç çocuğundan biri olan Enes Aybar, "Sınav bana kolay gelmişti" dedi. Aybar, babasının fabrikada çalıştığı için kendisini kutlamaya gelemediğini belirtti. (dha)