1 tonluk eroin operasyonu

Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, üç aylık bir ön çalışmadan sonra Büyükçekmece'de bir küp şeker fabrikasına düzenledikleri Kervan Operasyonu'nda 1 ton 4 kilogram eroin ele geçirdi.

İSTANBUL - Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, üç aylık bir ön çalışmadan sonra Büyükçekmece'de bir küp şeker fabrikasına düzenledikleri Kervan Operasyonu'nda 1 ton 4 kilogram eroin ele geçirdi. Avrupa ve Türkiye'de bugüne kadar tek operasyonda yakalanan en büyük eroin miktarı olarak kayıtlara geçen eroinin, Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçırılacağı belirlendi. Operasyonda gözaltına alınan yedi kişi sorgulanıyor.
İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, Kasım 2003'ten itibaren uluslararası bir uyuşturucu şebekesini takibe aldı. Afganistan'dan getirilip İran üzerinden Türkiye'ye giren yüklü miktarda eroin, Büyükçekmece Çakmaklı Köyü'ndeki Rona isimli küp şeker fabrikasında toplanıyordu. Şebeke üyeleri, bu fabrikada preslenen uyuşturucuyu Avrupa ülkelerine pazarlamayı planlıyordu.
Üç ay süren takibin ardından hazırlıklarını tamamlayan narkotik polisi,
İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan talimatla pazartesi günü harekete geçti ve söz konusu fabrikaya operasyon düzenlendi.
Operasyonda piyasa değeri 20 milyon euro (33.2 trilyon TL) olan, bin 729 paket içinde preslenmiş halde 1 ton 4 kilogram eroin ele geçirildi. Yedi kişi gözaltına alındı, uyuşturucunun preslenmesinde kullanılan bir pres makinesi ve pompası, dört pres kalıbı ve iki parçası ile üç mikser ve yardımcı malzeme de yakalandı. Sorgulanan zanlılar için ek gözaltı süresi alındı.
İstanbul Valisi Muammer Güler, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Emniyet Müdür Yardımcısı Şammaz Demirtaş ve Narkotik Şube Müdürü Tufan Ergüder dün bir basın toplantısıyla operasyonla ilgili bilgi verdi. Güler, ele geçirilen maddenin Türkiye'de imal edilmediğini belirtti, "Türkiye'den transit ticaret yoluyla geçirilmek istenen bir maddedir. Avrupa'ya gönderilmek üzere 13 ayrı ambalajla hazırlanmış eroin maddesidir. Bizim de mücadelemiz, Türkiye'nin bu alanda transit geçiş alanı olmasını önlemektir"
dedi. Güler, İstanbul Emniyeti'nin uyuşturucuyla mücadelesinin sürdüğünü belirterek, son 11 ayda yakalanan eroin miktarının 3 ton 540 kilogram olduğunu söyledi.