10 Aralık: Sandık 'Hayır'la dolsun

İsmini İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edildiği günden alan '10 Aralık Hareketi' pazar günkü referandumda halkı 'Hayır' demeye çağırdı.

İSTANBUL - İsmini İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edildiği günden alan '10 Aralık Hareketi' pazar günkü referandumda halkı 'Hayır' demeye çağırdı.
Ekonomik, sosyal ve siyasal konularda çalışmalar yapan hareketin sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar, dün yaptığı yazılı açıklamada, pazar günkü referandumu 'anlamsız' olarak nitelendirdi. '21 Ekim'de sandıkları 'Hayır'la dolduralım' başlıklı açıklama şöyle: "21 Ekim Pazar günü Türkiye bir referanduma gidiyor. Anlamsız ve gereksiz bir referandum. Demokrasi kültürüne aykırı ve isabetsiz bir referandum. Bu referandum bir dayatma ve inat nedeniyle yapılıyor. Demokrasiye duyarlı tüm seçmenler oylamaya katılmalı ve 'Hayır' demeli. Referandum konusu, anayasa değişikliği, 22. dönem TBMM'nin cumhurbaşkanını seçememesi üzerine alelacele gündeme getirilmişti. Seçimden sonra benzer bir acelecilik yeni anayasa çalışmalarında gösterildi. Her iki aceleci davranış da, demokrasi kültürü ve katılım anlayışından uzak. Ayrıca bu iki girişim kendi içinde de çelişkili. Bir yandan anayasa çalışmalarında cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılması öngörülüyor, öte yandan başkanlık ya da yarı başkanlık rejimlerinde görülen bir yöntemle cumhurbaşkanını halkın seçmesi isteniyor. Bu, AKP'nin demokratik bir anayasa istediği iddiasını inandırıcı olmaktan çıkarıyor."
Şenatalar'ın açıklamasında 'Türkiye koşullarında cumhurbaşkanını halkın seçmesinin anlamsız ve gereksiz olduğunu' savunularak, "Sandığa hiç gitmemek 'evet'çilerin işini kolaylaştırır. Demokrasiye duyarlı seçmenler sandığa gidip 'Hayır demeli' çağrısı yapıldı.