10 ay sonra milletimiz sandıkta cevap verir

10 ay sonra milletimiz sandıkta cevap verir
10 ay sonra milletimiz sandıkta cevap verir
Kuzey Afrika gezisine çıkmadan önce açıklama yapan Başbakan, gösteriler için "Tencere tava hep aynı hava. Cevabı sandıkta verilir" dedi.

Gezi Parkı eylemi sonrası bugün Kuzey Afrika ülkelerinden Fas, Tunus ve Cezayir’i kapsayan bir geziye çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Atatürk Havalimanı’nda dün bir basın toplantısı yaptı. Erdoğan toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin “İnsanlar tencere tava çalarak eylem yapıyor” şeklindeki sözleri üzerine Erdoğan, “Tencere tava hep aynı hava. Bunları geçmişte de gördük, alışkanlıklar bunlar” dedi. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, “Kültür Bakanı Ömer Çelik, ‘mesajlar alındı, değerlendiriliyor’ dedi. Sizin değerlendirmeniz ve tansiyonun düşmesi için sizin planladığınız bir durum var mı” sorusunu şöyle cevapladı: “Gazeteci olarak siz ne mesajı aldınız? Ben sizden bunu bir sohbetle öğrenmek istiyorum. Ben bakanımın hangi mesajı aldığını bilmiyorum. Ama ben bir vatandaş, bir İstanbullu, bir Başbakan olarak saf, temiz ve duygusal olarak da bu işleri sosyal medyadan aldıkları bilgiler neticesinden oraya katılanları ayırırsak bunun dışında aşırı uçların organize ettiği böyle bir eyleme maalesef katılma durumunda olanlar var. Olay bir Gezi Parkı olayı değildir. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyemiz bir yaya kaldırım genişletme çalışmalarında 10 tane ağacı kesmiyor. 10 tane ağacı söküyor. Bu ağaçlar da Çağlayan Parkı’na yerleştiriliyor. Bunun dışında iki tane ağaç hırpalanmış. Olay bu. Peki bizim Gezi Parkı ile ilgili hedefimiz ne? Biz bu hedefi 2011 seçimleri önce açıkladık. O günden bu yana bir ses var mı? Yok. Şu anda Taksim’de yayalaştırma çalışmaları yapıyoruz. Buna yönelik de bir sıkıntı yaşamadık. Ama şu anda burada böyle bir adımın atılması, organize içerden ve dışardan bağlantıları olan bir adımdır.”
Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olayının aslında bir fitili ateşleme olayı olduğunu belirterek, CHP ’nin bu işin içinde aktif olarak yer aldığını ve ‘saf temiz vatandaşları’ da buraya yönlendirdiğini savundu. Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: “Olay aslında sandıkta AK Parti’yi mağlup edemeyenler, bu yollarla geride bırakabilir miyiz gayreti içindeler. 10 ay sonra sandık geliyor. Bu sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek.” 

Muhabirle Başbakan... 

Basın toplantısın’da Reuters Ajansı Muhabiri Birsen Altaylı ile Başbakan Erdoğan arasındaki diyalog damgasını vurdu. Başbakan Erdoğan ile muhabir arasındaki diyalog şöyle gelişti:
Muhabir: “Taksim Olayları yükselen bir muhalefet gibi algılanıyor. ‘Sizin toplumdaki bu hareketi küçümser bir tavırda olmanızın kitleleri hareketlendirdiği’ şeklinde yorumlar var. Siz yeni yumuşatıcı ifadeler kullanacak bir tavır içine girecek misiniz ve aşırı güç kullandığı söylenen polis için bir önlem alacak mısınız?” Başbakan: “Önce yumuşatıcı ifadeler ne olabilir? Bana onu öğretirseniz ben ona göre konuşurum. Bütün toplum, diye toplumu suçlamayın. Bütün toplum, demeyin bir defa. Bir kısım derseniz, aklım yatar. Ama bütün toplum, derseniz aklım buna yatmaz. Bütün illerde bunlar olabilir Burada ideolojik yapıların uzantıları vardır. Ana muhalefet partisinin Türkiye’nin genelinde temsilcileri var. Onları ayağa kaldırmış olabilir. Bunları bu işe sürmüş olabilir. Aşırı uçların aynı şekilde belli illerde yapılanmaları var. Siz bu ülkenin bir evladı olarak, insanı olarak aslında şunu görmeniz lazım. Burada ne oluyor da, yani ne yapılmadı ki de bu ülkede böyle bir adım atılıyor? Siz ne mesaj aldınız? Sizin aldığınız bir mesaj var mı?”
Muhabir: “Toplumun yarıya yakın kesimini eğitimden tutun, alkol yasağına kadar birçok konuda harekete geçmiş olarak görüyorum. Bu harekete katılan insanlar gerçekten hiçbir siyasi ideale bağlı olmayan insanlar Beni şaşırtan da bu. Bu insanların çoğu CHP’yi de desteklemiyor. Hiçbir örgütü desteklemeyen insanlar. Neden bu insanlar ayağa kalktı bu soruyu soruyor musunuz?”
Başbakan: “Bir dakika çok ilginç bir yere geldiniz. Burada şimdi CHP yok. Peki kim var orada?”
Muhabir: “Ama CHP’yi desteklemeyen de bir sürü insan var sokaklarda.”
Başbakan: “ CHP’yi desteklemeyen olabilir. Üniversite öğrencilerinin idealleri yok mu? 

Muhabir: “İşte onlar ayaklandı.“ 

Başbakan: “Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz bu ülkenin yüzde 50 insanı var. Biz onlara ‘aman sabırlı olun’ diyoruz. Sakın bu oyunlara gelmeyin. Eğitim diyorsunuz. Eğitim de Cumhuriyet tarihinin görülmemiş adımlarını atmış olan biz şu anda eleştiriliyoruz. Siz eğitime yönelik orada bir pankart mı gördünüz? Söyler misin bana. Siz işte buradan Reuters’u böyle bilgilendiriyorsunuz. Topladığınız bilgileri böyle gönderiyorsunuz. Şu anda Türkiye’de bütün fiziki şartlarıyla eğitim meselesini en ideal noktaya getiren 81 vilayetin tamamında üniversitelerini kuran, bütün bunların yanında 400 bin derslik açan tümüyle harçları kaldıran bir sistemi biz kurmuşuz. Siz de hemen kalkıp eğitim diyorsunuz. Alkol yasağı diyorsunuz, alkol yasağı yok. Alkolün düzenlemesi vardır. Dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar ne ise orada. Bak Fransa’da Reuters’in mensubusun. Fransa’daki uygulamalara bak. Orada bunların ne denli ileri olduğunu göreceksin. Biz de bunları yapıyoruz. Karayollarında benzin istasyonlarında alkol satışını ortadan kaldırmakla trafik kazalarını nasıl miniminize ederiz. Bunun gayreti içersindeyiz.”
 

Twitter’da trend oldu

Başbakan Erdoğan’a sorduğu sorular ile dikkat çeken Reuters muhabiri Birsen Altaylı’nın Twitter hesabı bir anda patlama yaptı. Sabah saatlerinde 6200 olan takipçi sayısı bir anda 31 bini aştı. Altaylı, Twitter’ın dünya gündemi listesinde de 2. sıraya yükseldi. Altaylı, 16 yıldan bu yana Reuters’ta görev yapıyor. Gazetecilik mesleğinden 20 yılı geride bırakan Altaylı uzun süredir Reuters Türkçe Servisi Editör Yardımcılığı görevini sürdürüyor.