10 bin kişiye hırsız eğitimi

10 bin kişiye hırsız eğitimi
10 bin kişiye hırsız eğitimi

Yeni geliştirilmiş hırsızlık yöntemlerini ve korunma yollarını anlatan polisler hırsızlık mağdurlarına psikolojik destek de sağlıyor. FOTOĞRAFLAR: DHA

Kadınların altın günlerine, kahvelere giden polis, 10 bin kişiye hırsızlardan korunma eğitimi verdi
Haber: HÜSEYİN TÜCCAR / Arşivi

BURSA - Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliği ekipleri, kadınların düzenledikleri çay ve altın günlerinde, kahvehane ve eğlence yerlerinde hırsızlığa karşı uyarı yapıp, alınması gereken önlemleri anlatıyor. Hırsızlık olaylarında mağdur olanlara psikolojik destek de veriliyor.
Türkiye’de ilk defa Bursa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliği’nce gerçekleştirilen eğitim projesi kapsamında polis, bugüne kadar 10 bin kişiye ulaştı. 

Fıkra gibi hırsızlıklar
Eğitim kapsamında yaşanan ilginç hırsızlık olaylarından örnekler de veriliyor. Toplum Destekli Polis Büro Amiri Bülent Kaplan, hırsız yüzünden boşanmanın eşiğine gelen çifti anlattı:
“Misafirlikten dönen çift, evlerinde bir kişiyi görünce şok oluyor. Ev sahiplerini gören bu kişi bayana dönerek, ‘Madem bu geceyi kocanla geçirecektin, niye beni çağırdın?’ diye çıkışıp, sinirli bir tavırla kapıdan çıkıyor. Bu kişi kısa sürede uzaklaşırken aralarında güven sorunu yaşanan çift boşanma aşamasına geliyor. Gerçek, yakalanan kişinin hırsız olduğunun belirlenmesi sonucu ailenin yüzleşmek için emniyet müdürlüğüne çağrılmasıyla ortaya çıkıyor.” 

Ya polis hırsızsa!
Emniyet Amiri Bülent Kaplan’ın, anlattığı bir başka olayda ise eve giren ve elinde telsiz bulunan hırsızla ilgili:
“Hırsız, çifti görünce kendisini ‘Ben polisim. Evinize hırsız girdi. İnceleme yapıyorum’ diyerek tanıtıyor. Daha sonra kadının yanında kalmasını, eşininse sokak girişinde bulunan polis ekiplerine ifade vermesini istiyor. Evde gezinen hırsız ev sahibi kadına ‘Çalınıp çalınmadığını öğrenmem için para ve ziynet eşyalarınızın yerini gösterin’ diyor. Hırsız, kendisine para ve takılarının yerini gösteren kadını başına telsizle vurarak bayıltıp, para ve takılarla kaçarken, olay ancak polis ekiplerini bulamayınca eve gelen erkeğin eşini baygın halde bulunca anlaşılıyor.