10 bin polis alımı için ilk adım

Üniversite mezunları arasından 10 bin polis alınmasına ilişkin yasa tasarısı, yarın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

ANKARA - Üniversite mezunları arasından 10 bin polis alınmasına ilişkin yasa tasarısı, yarın Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Polis açığını üniversite mezunları arasından karşılamayı amaçlayan tasarıyla, Bakanlar Kurulu kararıyla polis eğitim merkezleri açılması öngörülüyor. Buna göre yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, sınav tarihi itibarıyla 25 yaşından gün almayan erkek ve kadınlarla askerliğini yapmış 27 yaşından gün almamış erkek adaylar arasından yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, altı aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınacak.
Önergeleri eritme formülü
Meclis Genel Kurulu'nda bu haftadan itibaren her salı günü, uzun süredir yanıt bekleyen sözlü soru önergeleri görüşülecek. Her hafta üç bakanla ilgili önergelerin tamamlanarak, yaklaşık 300 dolayındaki önergenin eritilmesi hedefleniyor. Genel Kurul'da çarşamba ve perşembe günleri ise Adalet Bakanlığı'nın çıkarılmasını istediği yasa tasarıları ele alınacak. İş Mahkemeleri ve Noterlik Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarılarıyla 'Ceza Muhakemesi Kanunu'nun yürürlük ve uygulama şekli hakkında kanun tasarısına öncelik verilecek.
Soykırım iddialarına yanıt
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili çarşamba günü Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyelerine bilgi verecek. Sporda şiddet, şike, rüşvet ve haksız rekabet iddialarını inceleyen TBMM Araştırma Komisyonu ise yarın, eski futbol hakemleri Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Ali Aydın, Serdar Çakman ve Sadık İlhan'ı dinleyecek.


    http://www.radikal.com.tr/7393277393270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.