10. dalga adliye safhasında

10. dalga adliye safhasında
10. dalga adliye safhasında

Beşiktaş?taki özel yetkili ağır ceza mahkemesinin bulunduğu adliyeye sanıklar, hâkim ve savcıların kullandığı kapıdan sokuldu. Polisin engellemelerine karşın gazeteciler İbrahim Şahin?i görüntüledi. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI / AA

Önceki gün adliyeye çıkarılan dört subay tutuklanırken dün İbrahim Şahin, eski MGK?Genel Sekreteri Tuncer Kılınç dün adliyeye sevk edildi
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL -?Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin’in de aralarında bulunduğu, biri kadın 13 şüpheli adliyeye sevk edildi. Soruşturmayı yürüten beş savcı şüphelilerin ifadesini alıyor.
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Şube Müdürlüğü’nde işlemlerinin tamamlanmasının ardından şüpheliler dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Şahin, emniyet müdürlüğüne ait sivil bir otomobille diğer şüphelilerse iki minibüsle adliyeye getirildi. Şüpheliler arasında Kılınç ve Şahin’in yanı sıra Emekli albay İlyas Çınar, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Emniyet Amiri Ergin Erkılınçoğlu, işadamı Hüdai Ünlüer, İbrahim Şahin’in yeğeni Tokat Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi’nde görevli polis Yaşar Oğuz Şahin, Tokat’ta gö-zaltına alınan öğretmen Oğuzhan Sarıoğlu, Fatma Cengiz, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan’ın oğlu Barış Dalan, Yeditepe Üniversitesi ve İstek Vakfı okullarının kırtasiye ve matbaa işlerini yapan İlhami Ümit Handan, Bedrettin Dalan’ın şoförü Çoşkun Umur, Yeditepe Üniversitesi’nin elektrik işlerini yapan Özkan Bektaş, Fahri Kepek bulunuyor.
Şüphelilerin getirilişi sırasında polis, basın mensuplarını engellemeye çalıştı. Basın mensupları sadece Şahin’in görüntüsünü alabildi.
Gözaltılara tepki göstermek için adliye önüne gelen bir grup İşçi Partili (İP), basın açıklaması yaptı. İP Genel Başkan Yardımcısı emekli Tuğgeneral Servet Cömert, gözaltına alınan emekli ve muvazzaf subaylar adına yaptığı açıklamada, “Alınları ak, yürekleri pek askerler, sizin suçunuz Harp Okulu’nda ettiğiniz yemine bağlı kalmanızdır” dedi.
Adliye önüne gelen, tutuklu sanık gazeteci Vedat Yenerer’in avukatı Vural Ergül ise soruşturmaya Başbakanlığın müdahale ettiğini iddia etti. Son dalga için 12 televizyon ve haber ajansı canlı yayın yapıyor. Operasyonu adliyede 50’yi aşkın basın mensubu takip ediyor. İşadamı Bedrettin Dalan’ın avukatı Mehmet Aba, Bedrettin Dalan’ın bu ay sonuna kadar döneceğini ifade etti. Bu arada eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, emekli orgeneral Kemal Yavuz ve Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün de aralarında bulunduğu şüpheliler sağlık kontrolünden geçirilip yeniden emniyete götürüldü.

Dört subay tutuklandı
İstanbul Merkez Komutanlığı’ndaki sorgularının ardından önceki gün İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen albaylar Cengiz Köylü ve Mustafa Koç, üsteğmenler Taylan Özgür Kırmızı ve Muhammet Sarıkaya, sekiz saat sorgulandıktan sonra ‘Ergenekon’a üye olmak’ iddiasıyla  sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. İki subay ise savcılıkça serbest bırakıldı. 

Ölüm listesi iddiası
Öte yandan İbrahim Şahin’de cephanelerin krokilerinin yanısıra 12 ünlü kişinin isiminin bulunduğu suikast listesinin bulunduğu ve kişilerin korumaya alındığı öne sürüldü.