10. dalganın bilançosu

10. dalganın bilançosu
10. dalganın bilançosu
Polis 11 ilde gerçekleştirdiği Ergenekon operasyonunda ele geçirilen silahları gösterdi. Gözaltına alınan 33 zanlıdan 14'ü tutuklandı

 

SİVAS'TAKİ CEPHANELİK İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan 33 zanlıdan dördü muvazzaf asker 14'ü tutuklandı. Aralarında eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'la, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, emekli Orgeneral Kemal Yavuz serbest bırakıldı. Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili ve Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin'in 'Ergenekon terör örgütünün amaç ve doğrultusunda faaliyette bulunmak için örgüt kurup yönettiği' gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Prof. Dr. Yalçın Küçük de tutuklandı.  7 Ocak Çarşamba günü 11 ilde yapılan Ergenekon operasyonunda toplam 33 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlanan zanlılar daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. 33 zanlının durumları şöyle:

* DÖRT MUVAZZAF TUTUKLU: Operasyonda altı muvazzaf subay gözaltına alınmıştı. Bunlardan albaylar Cengiz Köylü ve Mustafa Koç, üsteğmenler Taylan Özgür Kırmızı ve Muhammet Sarıkaya 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla tutuklandı ve Hasdal Askeri Cezaevi'ne kondu. Kurmay Albay C.H. ile Binbaşı E.Ç. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 

* ÖRGÜT İÇİNDE ÖRGÜT: Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin önceki akşam tutuklanarak, Metris Cezaevi'ne konuldu. Şahin'in 'Ergenekon terör örgütünün amaç ve doğrultusunda faaliyette bulunmak için örgüt kurup yönettiği' gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Şahin’in ifadesinde, evinde ele geçirilen kroki ve suikast planlarıyla bir ilgisinin olmadığını belirttiği ve üzerindeki yazıların da kendisine ait olmadığını söylediği öğrenildi.
Şahin’in, evinde ele geçirilen krokilerdeki yerlerde bulunduğu iddia edilen lav silahları ile ilgili de "Böyle bir şey yapmam. Niye oraya gömeyim? Elmadağ’da daha ıssız yerler var, oraya gömerdim" dediği öne sürüldü. Şahin'in yanı sıra Sivas'ta gözaltına alınan Ersin Dönerci, Oğuz Bulut, Kayseri'de gözaltına alınan Fatma Cengiz, işadamı Hüdai Ünlüer, Mehmet Koral, Oğuzhan Sarıoğlu, Yaşar Oğuz Şahin, Fahri Kepek de tutuklandı. "Biz Kaç Kişiyiz Platformu" yöneticisi Hasan Ataman Yıldırım ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın da cezaevine gönderildi. 

* KILINÇ VE GÜRÜZ SAVCILIKTAN BIRAKILDI: Operasyonun ağır toplarından eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile emekli Kurmay Albay İlyas Çınar önceki gece savcıya ifade verdikten sonra adli kontrol uygulamasına tabi tutulmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 'adli denetim'e gerek görmeden Kılınç ve Çınar'ı serbast bıraktı. Önceki gece serbest bırakılandan biri de Bedrettin Dalan'ın oğlu Barış Dalan'dı. İzmir'de gözaltına alınan emniyet amiri Engin Erkılıçoğlu, Özkan Bektaş, Erdal Şahin, Coşkun Umur, İlhami Ümit Handan ve Bekir Çelik de önceki gece savcılık sorgularından sonra serbest bırakıldı. Polisteki işlemleri dün tamamlanan ve savcılığa sevk edilen eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve Emekli Tümgeneral Erdal Şenel savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldıi. Emekli Albay Hüseyin Vural Vural ise mahkemece serbest bırakıldı 

PROF. DR. YALÇIN KÜÇÜK, METRİS CEZAEVİ’NE KONULDU: Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Metris Cezaevi’ne konuldu.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararının ardından Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nden yargıç ve savcıların kullandığı kapıdan çıkarılan Yalçın Küçük, sivil bir polis aracıyla 4 polis eşliğinde Metris Cezaevi’ne götürüldü. Küçük, adliyeden ayrıldığı sırada bir grup tutuklanma kararını alkışlarla protesto ederken, Küçük’ün de bu kişilere el salladığı görüldü.

KEMAL YAVUZ SERBEST BIRAKILDI: "Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınanlardan emekli Orgeneral Kemal Yavuz, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR

İSTANBUL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü, "Ergenekon" soruşturması kapsamında 11 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen son operasyonda, 33 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Kayseri, Kastamonu, Sivas, Muğla, Şırnak, Balıkesir, Uşak ve Tokat illerinde 7 Ocak 2009 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda 33 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Açıklamada, bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 25 adet el bombası, 10 adet el bombası fünye grubu, 2 adet dolu lav silahı, 590 gram detasheet patlayıcı, 100 gram C-3 plastik patlayıcı, 130 gram C-4 patlayıcı, 50 gram barut, 1 adet Mısır yapımı makineli tüfek, 2 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 8 adet Kalaşnikof şarjörü, 7’si ruhsatlı 29 tabanca, 1 adet kalem tabanca, 16 bin 332 adet çeşitli çap ve markada fişek, 114 adet 9 milimetre çapında kovan, 1 adet anti personel tüfek bombası, 1 adet uçaksavar mermisi, 11 adet MKE sis kutusu, 2 adet MKE sis lancher’i, 2 adet kuru sis kutusu, 4 adet hakem bombası, 4 adet ABD gaz bombası, 1 adet M4 A1 askeri aydınlatma tuzağı, 1 adet havai fişek ateşleme fitili, 2 adet MKE gösteri el bombası, 210 santimetre plastik dış kaplı saniyeli fitil, 8 metre infilaklı fitil, 3 adet shootgun fişeği, 10 adet av tüfeği, 7 dürbün, 4 adet el telsizi, bol miktarda örgütsel doküman, cd ve hard disk ele geçirildiği ifade edildi.
Açıklamada, yakalanan kişilerin haklarında düzenlenen tahkikat evrakı ile birlikte adli makamlara sevk edildiği anımsatıldı. (aa)