10 Kasım mesajları

Bugün Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 69. yıldönümü. Atatürk, 11 ayda 12 milyon kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir'deki törenin yanı sıra yurt çapında etkinliklerle anılacak.

Gül: Atatürk her dönemde büyük lider

ANKARA - Bugün Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 69. yıldönümü. Atatürk, 11 ayda 12 milyon kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir'deki törenin yanı sıra yurt çapında etkinliklerle anılacak. 10 Kasım dolayısıyla yayımlanan mesajlar şöyle:
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve her dönemde güncelliğini koruyan büyük bir liderdir. Türk milleti, Atatürk'ün düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden güç alarak ilerlemesini devam ettirecek, ülkesini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma başarısını gösterecektir. Bu tarihten gelen bir sorumluluğumuz, gelecek nesillere karşı en büyük ödevimizdir.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Kurucusu olduğu Cumhuriyet, bugün birtakım tehditlerle karşı karşıya kalmışsa bilmeliyiz ki ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yoldan sapmalar başlamıştır. Yeni ve sağlam ilkeleri ile Türk ulusuna çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek yerine çağın gerisine gidişe özlem duyarak bu yoldan ayrılmayı tercih edenler sonsuz karanlıklarda kaybolmaya mahkûmdurlar. Üniter yapımız ve rejimin temel değerleri, bugün birtakım tehdit ve söylemlerle karşı karşıya kalmışsa bilmeliyiz ki, Atatürk milliyetçiliğinden uzaklaşmalar başlamıştır. Devrimlerinin esin kaynağı olarak değerlendirdiğin büyük şair Tevfik Fikret'in de ifade ettiği gibi Sen, ilke ve devrimlerinle 'ruhumuzu, benliğimizi, idrakimizi besleyecek; bize miskinlik verecek ne varsa' bizi ondan uzaklaştırıp sonsuza kadar 'diri kalmamızın kaynağı' olmaya devam edeceksin.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyet değerlerimizi her türlü siyasi ve toplumsal tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. Bana göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurladığımız bugünü, onun mücadele heyecanını yaşayarak, fikirlerini çok daha iyi anlamaya çalışarak geçirmek en doğru anma biçimi olacaktır.