'10 Kasım nerenize batıyor' sözü AKP'yi kızdırdı

'10 Kasım nerenize batıyor' sözü AKP'yi kızdırdı
'10 Kasım nerenize batıyor' sözü AKP'yi kızdırdı

Oktay Vural 10 Kasım?daki demokratik açılım görüşmesi için ?Cumhuriyet?le hesaplaşma? dedi.

ANKARA- ‘Demokratik Açılım’ süreciyle ilgili genel görüşme önergesinin öngörüşmesinin 10 Kasım’da yapılması kararı Meclis’te sert tartışmalara yol açtı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın “Niye 10 Kasım, nerenize batıyor” sözleri AKP’lileri kızdırdı.
TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün AKP’nin önerisi ile demok-ratik açılım sürecine ilişkin genel görüşmenin ön görüşmesinin 10 Kasım Salı günü görüşmenin ise 12 Kasım Perşembe günü yapılması kabul edildi. Öngörüşmenin Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yapılacak olmasına ise MHP ve CHP sert tepki gösterdi. Bu tepkiler Genel Kurul’da dün de devam etti. MHP’li Vural tartışmalar sırasında AKP’lilere “Niye 10 Kasım, nerenize batıyor, niye gocunuyorsunuz, böyle şey olur mu? İmanım gibi biliyorum tereddüt içindesiniz” dedi. AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç’ın yanıtı, “Fazlasıyla değil olduğu gibi iade ediyorum” oldu.
Vural dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında Genelkurmay Başkanlığı’na seslenerek, ‘tutuculuğu bırakın, zanlıları hukuka teslim edin’ sözlerinin, bir asker-sivil gerilimi yaratarak, eylem planını örtbas edilmesini amaçladığını söyledi. Vural, “MHP olarak, bu eylem planını kim hazırlamış, niçin hazırlamış, hangi amaçla hazırlamış ise tüm bunların ortaya çıkmasını istiyoruz. Belgenin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasını istemiyoruz. Belgeyi kim hazırlamışsa sonuna kadar gidilmesini bekliyoruz. Süratle konunun sonuçlandırılmasını bekliyoruz” dedi. (Radikal)