10 milyon dolarlık skandal büyüyor...

Gaziantep'i karıştıran dolandırıcılık iddiasında, gözler 10 milyon dolarla kayıplara karışan eski bankacının ailesine döndü. Döviz bürosu sahibi baba Doğan Kurt ise kendisinin de mağdur olduğunu söyledi.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - Gaziantep'i karıştıran dolandırıcılık iddiasında, gözler 10 milyon dolarla kayıplara karışan eski bankacının ailesine döndü. Döviz bürosu sahibi baba Doğan Kurt ise kendisinin de mağdur olduğunu söyledi. Fransa'ya kaçtığı iddia edilen Betül Kurt'un 110 milyar liralık otomobiline el konulurken, Doğan Kurt, 'parasını kaçırdığı gerekçesiyle' kızından şikâyetçi oldu. Bu, 27 yaşındaki Betül Kurt'un polisle ilk kez başının belaya girişi değil. Kurt, daha önce de çalıştığı bankayı dolandırma suçlamasıyla sekiz ay tutuklu kalmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Bankacılıktan dövize...
Betül Kurt, 1999 yılında müşteri temsilcisi olarak çalıştığı EGS Bank'ta müşterilerin vadeli hesaplarına girerek ya da hesaba para yatırmayarak milyarlarca lirayı zimmetine geçirdiği iddiasıyla tutuklandı. Kurt, Gaziantep 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davası sürerken, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Kurt, babası emekli polis müdürü M. Doğan Kurt ve kardeşi Orkun Kurt'un da ortağı olduğu Caner Döviz'in işleri ile ilgilenmeye başladı.
Resmi belge yok
Döviz bürosu bir hafta açılmayıp Betül Kurt'un çarşamba sabahı uçakla Gaziantep'i terk ettiği ortaya çıkınca, iki kişi polise başvurdu. Şikâyetçiler Betül ve Orkun Kurt'un yüklü miktarda dövizi borç alıp yok olduklarını ileri sürdü. Kurt kardeşlerin bazı işadamlarından yüksek faizle döviz alıp zamanında ödeyerek güven telkin ettiği, böylece çok kısa zamanda 10 milyon dolar topladığı iddia edildi. Kurt kardeşlere 'ellerinde resmi kayıt olmaksızın' para kaptıranlar arasında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nden sanayicilerin yanı sıra çok sayıda kişinin bulunduğu öne sürüldü. Betül Kurt'un daha önce Paris'e gidip bir süre kaldığını belirleyen polis ise arama çalışmalarını çıkış kapılarında yoğunlaştırdı. Bir haftadır ortalıkta görünmeyen 'Caner Döviz'in ortaklarından emekli polis müdürü M. Doğan Kurt ile oğlu Orkun Kurt, gözaltına alınırken diğer ortaklar da ifadelerine başvurmak için aranıyor.
BMW yedieminde
Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'nde sorguya alınan baba Doğan Kurt'un ifadesinde, 'Şirketin resmi ortağı olmayan ancak, işlerle fiilen uğraşan kızım, döviz bürosunun paralarını kaçırdı' diyerek şikâyetçi olduğu öğrenildi. Bu arada Betül Kurt'un bir süre önce Almanya'dan getirttiği ve piyasa değerinin yaklaşık 110 milyar lira olduğu sanılan son model BMW marka otomobiline el konuldu. Garaj kapısı çilingirle açtırıldıktan sonra alınan otomobil, yediemine teslim edildi.
Büro ödüllüydü
Caner Döviz A.Ş.'nin 1997-98 kurumlar vergisi sıralamasında Gaziantep'te 152. olduğu ortaya çıktı. Caner Döviz A.Ş. bu nedenle halen 'görevini kötüye kullanma' suçundan tutuklu bulunan dönemin Gaziantep Defterdarı Nedim Mısırlı tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirilmişti.