10 milyon kişi yardımla yaşıyor

10 milyon kişi yardımla yaşıyor
10 milyon kişi yardımla yaşıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SYDGM) tarafından dağıtılan sosyal yardımlarda gelinen nokta, Türkiye’de yoksulluğun ulaştığı boyutu gözler önüne serdi.
Genel Müdürlüğün verilerine göre, ücretsiz kitap, taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerin öğle yemekleri, özürlülerin eğitim kurumlarına taşınması ve sosyal hizmet projeleri gibi grup bazlı toplu yardımlar hariç, il ve ilçelerdeki oluşturulan, başkanlıklarını mülki idare amirlerinin yaptığı 973 vakıf aracılığıyla 2.6 milyon aileye sosyal yardım ulaştırılıyor. Bu rakam aile fertlerinin sayısına göre yaklaşık 10 milyon kişiye devletçe  yardım yapıldığını gösteriyor.
MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut’un yazılı soru önergesini yanıtlayan SYDGM’den sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, AKP’nin iktidar olduğu dönemde yapılan yardımların miktarlarıyla  ilgili bilgi verdi. Buna göre, AKP’nin iktidara geldiği ilk yıl olan 2003’te 651 milyon TL olan yardım miktarı, yıllara göre artarak, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında 1 milyar 300 milyon civarına, 2007’de 1 milyar 400 milyon, 2008’de 1 milyar 800 milyon seviyesine çıktı. 2009’un ilk dokuz ayına kadar yapılan yardım miktarı ise 1 milyar 741 milyon TL.
AKP’nin iktidar olduğu 2003-2009 yıllarında toplam yardım miktarı ise 9 milyar 645 milyona ulaştı.

Seçim dönemleri arttı
Yanıtta ortaya çıkan bir başka çarpıcı sonuç ise seçim dönemlerine ilişkin. Aylara göre bakıldığında en fazla yardımın 2009 Mart ayında yapılan yerel seçimler öncesine denk gelmesi dikkat çekici. Yerel seçimlerin bitiminin ardından ise yardım miktarının azaldığı gözleniyor. 

‘Kapıya aynı yardım’ tercihi
2009 yılında eylül ayına kadar yapılan yardımların yüzde 73’ünün nakdi, yüzde 27’lik bölümünün ise ayni yardımlar oluşturdu. 2007 yılında genel müdürlüğün yaptırdığı ‘Sosyal Yardımlar ve Proje Destek Faaliyetlerinin Etki Değerlendirmesi’ sonuçları da ilginç bir durumu ortaya koydu. Çalışmaya göre, özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar, kapıya kadar teslim edilmesi, ulaşım ve nakliye masrafları ödemeksizin yardıma ulaşılması nedeniyle ayni yardımları tercih ediyor.