10 milyon kişiye uyuşturucu eğitimi verildi

10 milyon kişiye uyuşturucu eğitimi verildi
10 milyon kişiye uyuşturucu eğitimi verildi
Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele ve Strateji Belgesi'ne dayanarak oluşturulan "2015 Yılı Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı" çerçevesinde yürütülen çalışmalarda öğrenci ve veliler başta olmak üzere yaklaşık 10 milyon kişiye ulaşıldı.

Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı çerçevesinde uyuşturucu kullanımı ve dağıtımının engellenmesi amacıyla yeni eğitim döneminde de 'narkotikler' göz açtırmayacak. Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı çerçevesinde uyuşturucu kullanımı, ve dağıtımının engellenmesi amacıyla yeni eğitim döneminde de Narkotikler göz açtırmayacak. Madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı öğrencilerin korunmasına yönelik narkotim ve asayiş sivil ekipleriyle okul çevresinde, büfe, kafe, market benzeri yerlere, ihbarlar doğrultusunda diğer kurumlarla koordineli şekilde uygulama ve denetim yapılacak. Öğrencilerin her anlamda gelişimlerini olumsuz etkileyecek unsurlardan korunmasına yönelik tedbir ve denetimler de artırılacak.

29 İLDE İŞ BAŞINDA 
İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Aralık 2014’te 11 pilot ilde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Narkotimlerin sayısı arttı. 29 ilde uyuşturucu kaçakçılığı, üretimi, kullanımı, ve dağıtımının engellenmesi amacıyla sokak sokak girilen mücadelede önemli başarılar elde edildi.

8 BAKANLIK ORTAK HEDEF
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün yanısıra Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Yeşilay’ın da dâhil olduğu ortak platformla uyuşturucuyla mücadele faaliyetleri örnek bir modele dönüştü.

ÇOCUK MERKEZLERİ İHTİSASLAŞTI
Toplumun her kesimini ilgilendiren bir halk sağlığı sorunu uyuşturucunun özellikle okul çağındaki çocuklar ve gençler arasında kullanımı ve yaygınlaşmasını önlemek amacıyla da çok sayıda projeler hayata geçirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki 16 Çocuk Destek Merkezi madde kullanan çocuklara hizmet vermek üzere ihtisaslaştı.

REKOR SAYI
Milli Eğitim Bakanlığı’nın da destek verdiği proje, okul çağındaki çocuklar ile 30 yaş altı üniversite öğrencilerine ilişkin uyuşturucu kullanımının tespitine yönelik araştırmalar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, rehberlik hizmeti kapsamında okullarda uyuşturucu ile mücadele konusunda 4 milyon 824 bin 295 öğrenci, 3 milyon 446 bin 072 veli ve 452 bin 032 öğretmene ulaştı.

BİNLERCE KİŞİ İŞ SAHİBİ 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağımlılık tedavisi gören veya rehabilitasyon sürecindeki 3191 kişiye iş ve meslek danışmanlığı hizmeti verirdi. İŞKUR tarafından uyuşturucu bağımlılarına tedavilerinin sonrasında kurum hizmetlerinin sunulmasında öncelik tanınmasını sağladı. Bakanlık ayrıca, bünyesinde AMATEM/ÇEMATEM bulunan sağlık hizmet sunucularına SGK tarafından yüzde 30 daha fazla ödeme yapılabilmesine imkânı verdi.

ANTRENÖRLER SAHADA
Gençlik ve Spor Bakanlığı ise, Türkiye genelinde 1803 antrenöre “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Eğitimi” verilmesi kararını aldı. Bunlardan İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunan antrenörlerin eğitimleri tamamlandı. Buna ek olarak, 400.000 üniversite öğrencisinin Bakanlığın yaz kamplarına katılması, 35.000 öğrenciye ise “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Eğitimi” verilmesi planlandı.

EMPATİ KURABİLME EĞİTİMİ
Talepte mücadele kapsamında hukuki düzenlemelerle caydırıcılığı artırma yolunda çalışmalar yürüten Adalet Bakanlığı, uyuşturucu kullanımının “Ceza İnfaz Kurumlarında Ruh Sağlığı ve Bağımlılık Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi” geliştirdi. Bakanlık ayrıca, madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik tedbiri verilen 78 bin 556 kişiye “Değerler Eğitimi”, “Hayır Diyebilme”, “Empati Kurabilme”, “İletişim Becerileri” gibi 186 farklı seminer düzenledi.

ORTAK DİL OLUŞTURULDU
Öte yandan, uyuşturucu ile mücadelede kamu kurumları arasında işbirliğini ve iletişimi artırmak amacıyla da bir dizi çalışma gerçekleştirildi. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından uyuşturucuya karşı etkin mücadele için ortak bir iletişim stratejisi ve yol haritası oluşturuldu. BYEGM tarafından bakanlıklar arası ortak bir dil oluşturulması konusunda çalışmalar yapılırken aynı zamanda bilgilendirme amaçlı kitapçık ve broşürler hazırlandı