10 milyonu aşkın kişi aşılanacak

İlk parti domuz gribi aşısı ekimde geliyor. Önce 6-35 ay arası çocuklar, gebeler, kronik hastalığı olanlar, sağlık, asayiş ve TSK personeli aşılanacak. Hacılar da sırada

ANKARA - Domuz gribi aşısı, Türkiye’ye ekim başında geliyor. Öncelikle risk grubundaki 10 milyon kişiyi aşılamayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bu sayının artırılabileceğini açıkladı. 
Bakanlık bilimsel kurulu, aşılanacak öncelikli risk gruplarını gebeler, 6-35 ay arası çocuklar, kronik hastalığı olanlar, bağlık personeli, kritik görevleri yürüten kamu personeli, asayiş kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak belirledi. Aşı yetişirse hacı adayları da bu gruba dahil edilecek.  

Ülkeler yarışıyor!
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, iki firmanın H1N1 aşısını eylül sonundan itibaren üretecek duruma geleceğini söyledi. Buzgan’ın verdiği bilgilere göre:
Pandemi İzleme Bilim Kurulu’nun aldığı karara göre Türkiye’de domuz gribi aşısı yapılması gereken 13 milyon kişi var. Dünya ülkeleri ise üretimi sınırlı aşıya ulaşabilmek için bir yarış içinde. Sağlık Bakanı Recep Akdağ firmalarla bizzat görüşerek aşının temini konusunda gereken garantiyi aldı. İki doz halinde uygulanacak aşının ilk partisinin ekim başında Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Uygulama en yüksek risk grubundan başlanarak yapılacak.
Bilim kurulunun, öncelikli risk grubu olarak gebeleri, 6-35 ay arasındaki çocukları, diyabet, KOAH, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi yetmezliğine sahip kronik hastalığı olanları, sağlık personelini, elektrik, doğalgaz ve ulaşım hizmeti gören kritik görevlerdeki kamu personelini, asayiş kuvvetlerini ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını belirledi.

20 milyon doz ısmarlandı
İlk etapta risk grubundaki asgari 10 milyon kişinin aşılanması kararı alındı. Bu sayının artırabileceğini bildiren Buzgan, “Sipariş verilen 20 milyon dozun üçte biri yıl sonuna kadar, geri kalanı da 2010 başında teslim alınacak. Belki ilk dozu hemen, ikinci dozu daha sonra yapabiliriz. Türkiye aşı sıkıntısı yaşamayacak” dedi.
Üretimi sınırlı olduğu için H1N1 aşısının ilk etapta eczanelerde satılmasının beklenmediğini kaydeden Buzgan, “Belki 2010 yılının ikinci yarısında piyasada satılabilir” dedi. Buzgan, mevsimsel grip aşısı ile H1N1 aşısının birlikte yapılmasında bir sakınca olmadığını da belirtti. 

Türkiye’de 411 vaka
Türkiye ’de  20 ilde ve toplam 411 domuz gribi vakası görüldü. Vakalardan 132’si yerli, 279’u yurt dışındandı. Türkiye’de domuz gribi tanısı konulan 114 yabancı arasında Porto Riko, Nepal ve İzlanda gibi ülkelerin vatandaşları da vardı. (Radikal)