10 ölümlü davada zamanaşımı

Dokuz yıl önce Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 10 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin 72 sanıklı davada karar 47. duruşmada da verilemedi. 15 sanık hakkındaki davanın zamanaşımından dolayı düşmesi istendi.

DİYARBAKIR - Dokuz yıl önce Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 10 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin 72 sanıklı davada karar 47. duruşmada da verilemedi. 15 sanık hakkındaki davanın zamanaşımından dolayı düşmesi istendi.
Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan, aralarında rütbeli asker ve polis amirlerinin de bulunduğu 65'i güvenlik görevlisi, biri cezaevi doktoru, altısı da cezaevi personeli olmak üzere 72 sanıktan hiçbiri katılmadı. Müdahil avukat Sezgin Tanrıkulu ile ölen tutukluların yakınları ise duruşmadaydı.
Avukat Sezgin Tanrıkulu, 24 Eylül 1996 tarihinde meydana gelen olayla ilgili davanın dokuz yılda 47 duruşmasının yapıldığını anlattı. 20'den fazla heyet üyesinin değiştiğini belirten avukat Tanrıkulu, dosyadaki tüm delillerin toplandığını belirterek karar verilmesini talep etti.
Savcılık mütalaasında, polis ve askerlerden oluşan 54 sanığın TCK'nın 452/1 maddesi uyarınca 'Katil kastı olmadan ölüme sebebiyet vermek' suçundan 4'er yıl hapisle cezalandırılması, iki güvenlik görevlisinin ise kanıt yetersizliğinden beraati istendi. Olay sırasında görevli rütbeli asker ve başkomiserlerden oluşan dokuz sanık ile altı cezaevi görevlisi ve doktor hakkında ise 5 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle davanın ortadan kaldırılması istendi. Duruşma 28 Şubat'a ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7359597359590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.