10 yaşında anne oldu

10 yaşında anne oldu
10 yaşında anne oldu
İstanbul'da doğum yapan bir genç kadının kimliğinde 10 yaşında olduğunu gören doktorlar polise haber verdi. Başlık 'haram' olduğu için berdelle gelin edilen genç kadının nüfus kayıtlarındaki hata nedeniyle küçük yaşta göründüğü iddia edildi.

İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne önceki akşam saat 21.00'de getirilen H.Ç., acil doğuma alındı. Normal doğumla bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Bebek, kuvöze konuldu. Anne servise alındı. Ancak doktorlar bir gariplik farketti. Anne H.Ç.'nin nüfus kağıdındaki doğum tarihi 05.01.2003 görünüyordu. Yani 10 yaşında bir çocuk doğum yapmıştı. Durum hemen polise bildirildi. Tercüman yardımıyla Türkçe bilmeyen annenin ifadesi alındı.

BERDELLE GELİN OLDU
H.Ç., kendi rızasıyla evlendirildiğini kimseden şikayetçi olmadığını söyledi. Ancak Habertürk muhabiri H.Ç. ile konuştu. H.Ç. tüm hikayesini anlattı: "Mardin'de babamın ikinci eşinden oldum. 8'i kız 14 kardeşim vardı. Hiç nüfus kâğıdım olmadı. Okula göndermediler. Geçen yıl ağabeyim evlendi. Töre gereği berdel yaptılar. Yengemin erkek kardeşiyle imam nikâhıyla evlendik. S. çobanlık yapıyordu, 23 yaşındaydı. Gelinlik giydim, düğün yapıldı. Geçim sıkıntısından önce Bursa'ya gittik. Bir ay önce İstanbul'a geldik. Kocam bir fabrikada buldu."

'10 YAŞINDA MI GÖRÜNÜYORUM'
"Hamile olduğumu 5. ayda farkettim. Hiç doktora gitmedik. Gerçek yaşımı bilmiyorum ama annem "18 varsındır" diyor. Ben 10 yaşında mı görünüyorum? Babam nüfusa kaydettirmedi. Bu nedenle oldu. Abim evlendi babam da beni verdi"

KOCA: BENİ DE KANDIRDILAR
Kendini savunan koca S.Ç. ise şunları anlattı: "19 yaşında olduğunu söylediler. Babası suçlu. Bu olayın suç olduğunu bilmiyorum. Muhtarlığa kaydımızı yaptıracağımız sırada nüfus kağıdını gördüm. Babasını aradım. '19 yaşında, nüfusa geç yazıldı' dedi. Mahkemeye başvurup düzeltmesini istedim. Ama cezası olur diye yapmadı. Beni cezaevine atarsalar karım ve çocuğuma kim bakacak? Kemik testi isteyeceğim. 19 yaşında gibi duruyor. Burada bir suçlu varsa babasıdır. Biz zorla evlenmedik."

'BAŞLIK BİZDE HARAM, BERDEL YAPTIK'
İki eşinden 6'sı erkek 14 çocuğu bulunan ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan H.Ç.'nin 44 yaşındaki babası Turan Ç., eşinin kendisinden habersiz kızı H.Ç.'yi nüfusa yanlış kaydettirdiğini, gerçek yaşının 10 değil, 18 olduğunu savundu. Çocuklarının nüfus kayıtları olmadığı için yeşil kartlarını çıkaramadığından ikinci eşine resmi nikah kıydığını belirten Turan Ç., "Çocuklarımdan bazılarını nüfusa kaydettirdik. İlk eşimden olan 2 çocuğumu da resmi nikah kıydığım ikinci eşimin üzerine kaydettirdim. Ancak ilk eşim bana kızıp aralarında H.Ç.'nin de bulunduğu 4 çocuğunun kaydını kendi üzerine yapmak için nüfus müdürlüğüne benden habersiz müracaat etmiş. Çocukların yaşlarını yanlış işlemiş" dedi.

'HAKİME KIZDIM'
Turan Ç. şöyle konuştu: "Başlık parası bizde haramdır. Biz Müslüman bir aileyiz. Ancak, kızım H.Ç.'ye karşılık kimlikte 17 yaşında görünen gerçek yaşı 20 olan oğlum S.'ye berdel getirdik. Seyfettin'e de H.Ç.'ye de annesi evliliği sormuş, ikisi razı gelmiş. Yaşlarının düzeltilmesi için mahkemeye başvurduk. 25 yaşındaki kızım H. şu anda kimlikte 9 yaşında görünüyor. Karşı köyde biriyle evlendirdik. Resmi nikah kıymak için yaşını büyütmemiz gerekiyordu. Ancak Derik'te mahkeme bir türlü davayı görmedi. En son kemik yaşının bir an önce yapılmasını ve kızımı evlendirdiğimi söyledim. Hakim bana kızınca 4 yıl mücadeleden sonra pes ettim. Sonrasında da mahkeme gitmediğimiz için dava düştü. Kızın kimlikte yaşı tutunca resmi nikah kıyarlar düşüncesiyle vazgeçtim" diye konuştu.

ANNE: KAFAM KARIŞIKTI
H.Ç.'nin annesi 48 yaşındaki Sultan Ç. de kızının yaşının büyük olduğunu şöyle anlattı: "Eşim askerden sonra bir daha evlendi. Üzerime kuma getirdiği için çok üzüldüm. Çocuklarım için sabrettim, eşimi de seviyordum. Ancak resmi nikahı kumam olan Sultan'a kıydı. Çok üzüldüm, günlerce ağladım. Doğurduğum 2 çocuğumu da resmi nikahlı eşinin üzerine kaydını yaptı. Üzüntü ve sinir haliyle Derik'e giderek 4 çocuğumu kendi nüfusuma kaydettim. Yaşlarını yanlış söylemişim". (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/116292611629268

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ülkeye bak - muhammedaliclay

  ülkede bunlar yaşanıyorsa devlet nirvanaya ulaşmış demektir.

  burda kötü bir manzara varsa suçlu HEPİMİZ - hediye

  şimdi bu adamı mı suçluyorsunuz üstüne bu konu üzerinde Kürtlere sataşacaksın? siz tamamen çamura batarsınız. Bir düşünün sizin yüzünüzden bu böyle. hiç devletinizin kürt siyasetini sorgulamadınız. PKK 1984 te kuruldu bu devlet politikası doğu her şeyden mahrum bırakma 1984 öncesine de dayanır. Sormak isterim Doğuya Askeri, silahları tankları sokabilen en uç nokta karakol inşa eden bir devlet neden okul, öğretmen,hastane ,fabrika yapmadı gönderemedi? Acaba köylerinde hastene olmaması da mı onların suçu hastene olsaydı doğan çocukarının kayıtları yapılırdı. Bu arada bu adamın 14 çocuğu batıda 2 çocuklu bir aileden daha az para harcıyor hatta sizin kullandığınız ürünlerin, gittiğiniz alışveriş merkezlerinin giydiğiniz yediğiniz tüm markaları, onlar kullanmasalar bile vergisini ödüyorlar. burda kötü bir manzara varsa suçlu HEPİMİZ!

  Doğumları bildirmeyi teşvik etmek - Levent Alper

  Hastane dışında evde doğum yapan annelerin yeni doğan bebeklerini derhal nüfusa kayıt ettirmeleri gerektiği bilinci yaratabilmek için gerçi eğitim en önemli unsur ama eğitimin ancak çok zor şartlar altında erişebildiği bu gibi uzak bölgelerde de doğum bildirimi ve yeni doğan bebeklerin kayıt edilmelerini teşvik etmek için ülke genelinde -belki de sadece kırsal bölgelere özel- bir "hoş geldin parası" veya bebek ikramiyesi sunmak bu sorunu çözmede katkı sağlayabilir. Bunun yanında şehirlerdeki nüfus dairesi çalışanlarının sık sık köylere giderek ziyarette bulunması ve yeni doğanları araştırıp kayıt etme çalışmaları yapması yardımcı olabilir.

  buda habermi - karayel1965

  simdi Türkiyenin yarisi yilbasinda dogmus desem inanirmisiniz?inanin inanin!bu sadece halkin cahilligi yada cingözlügü degil 40-45 yil evelki belkide ilkokul diplomali sorumsuz memurlarimizin icraatidir diyebilirim.paranoyak bir toplum olduk,herkes digerini sucluyor yada isin altinda bityenigi ariyor.kuyuya bir tasta ben atayim;ülkenin dogusundakilerin nufus kimligindeki mühürler neden kirmizida batidakilerinki neden mavi mühür?yada dogudakilerin kimligindeki türk bayragi neden ters yöne dönük?:))

  Şaka gibi - vanil

  Tamamen herşey birbirine girmiş . Anadolu'da birçok yerde nüfusa geç kayıt var eskiden beri.Bunun Kürtle,Lazla,Yörükle vb. alakası yok,tamamen eğitimsizlikten.Evet bu da devletin suçudur tabi ki .Faşistlik yapmak için yorum yazmayınız.

  Bakın Kürtler Kızlarını 10 Yaşında Evlendiriyor - Zekeryagil

  Bakın bunlar Kürtlerin suçu.Türkiye'de yaşayan diğerlerinin değil.Ha siz şimdi bunu da devlet yaptı demeyesiniz.Herşeyde etnik köken arıyordunuz,Kürt olunca mal bulmuş mağribi gibi sarılıyordunuz,neden bunlara Kürt demiyorsunuz.

  El Clasico - fekkuragabe

  Sanarsın ki kurbanlık hayvan yetiştiriyor. 'Kesim için hazır 18 vardır herhalde.' Ama arkasına sığındığı jargonu hazır. 'Ben müslümanım.' Zaten farklı bir şey desen şaşardım. Başlık parasından berdele kaçış. İki ucu pis bir şey.. Ne zaman akıllanacaksınız ki?