10 yaşında kızın evde Kürtçe ders vermesi soruşturuluyor

10 yaşında kızın evde Kürtçe ders vermesi soruşturuluyor
10 yaşında kızın evde Kürtçe ders vermesi soruşturuluyor

Sur Belediye Başkanı Demirbaş, Medya?nın kursuna destek vermişti. FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ /DHA

Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Cumhuriyet Savcılığı, evinin bir odasını sınıfa çevirerek bir yıl boyunca 10 çocuğa Kürtçe ders veren ve onlara karne dağıttığı öne sürülen 10 yaşındaki Medya Örmek ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Sur Belediye Başkanı DTP’li Abdullah Demirbaş’ın ifadesi alınırken Örmek’in anne ve babası da savcılığa çağrıldı.
Örmek, Sur Belediyesi’nin, ‘Her geceye bir masal ve her evi bir eğitim yerine dönüştürme projesi’ kapsamında, evinin bir odasını sınıfa çevirmiş, olay basına da yansımıştı.  Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, “Bu çalışmaya bireysel olarak maddi ve manevi destekte bulundum. Çocuğun da doğum gününe denk gelen günde kutlama töreni yapıldı, ben de katıldım. Belediye olarak destek yapılmamıştır. Kişi olarak destekte bulundum. Belediye olarak manen destekledik. Dağıtılan sertifikalar zaten kâğıttır. Belediye tarafından düzenlenmemiştir. Çocuğun herhangi bir suçu yoktur. Sadece çağrımıza uymuştur. Hakkımda idari soruşturma açılmamıştır” dedi.
Cumhuriyet Savcısının soruşturma kapsamında Medya Örmek’in babası Kazım ve annesi Dure Örmek’i de ifadeye çağrıldığı belirtildi.