10 yıl tutukluluk cezadan beter

10 yıl tutukluluk cezadan beter
10 yıl tutukluluk cezadan beter
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ergenekon Davası’nda mahkemenin kararını vermesine günler kala, Anayasa Mahkemesi, terör suçlarından 10 yıl tutukluluk süresini öngören yasa maddesine ilişkin verdiği iptal kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme gerekçeli kararında, 10 yıllık tutukluluk süresinin adeta bir cezaya dönüştüğünü vurguladı.
CHP , terör suçlarında 10 yıllık tutukluluk süresi öngören kanun maddesinin iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme de 4 Temmuz’da ‘terör suçlarında 10 yıllık tutukluluk süresini’ öngören kanun maddesini iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme gerekçeli kararında şunları dile getirdi: “Yasalar suçluluğu henüz sabit olmamış kişilerin on yıl gibi uzun bir süre boyunca özgürlüklerinden mahrum bırakılabilmesine imkân tanımaktadır. Adil ve etkili bir yargılamanın sağlanması şeklindeki kamu yararı ile kişilerin özgürlük ve güvenlik hakkı arasında makul bir dengenin kurulması ve tutuklama tedbirinin kişi yönünden bir cezaya dönüşecek şekilde orantısız olarak uygulanmasına izin verilmemesi gerekir.” Kararda, AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin ilk derece mahkemelerinde sanığın ceza almasından sonra artık tutuklu sayılmadığına da vurgu yapılarak, “Mevcut uygulamada tutuklamanın adeta bir ceza olarak uygulanabilmesine imkân tanınıyor” denildi. Mahkeme iptal kararının hemen uygulanmayacağına da dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/114469811446981

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akıl tutulmasını çoktan geçtik - serdengectiali

  Tutulma durmayı belirtir, bizim akıllar jet hızıyla geri gitmeye başladı, sakin sakin 10 yıl tutukluluğu konuşuyoruz. Yav ey ümmet, hiç hapse düşmediniz veya sayı saymasını bilmiyorsunuz, suçu sabitlenmemiş adamı 10 yıl hapiste tutmanın ne demek olduğunu bilen yok herhalde, olsa tüm ülkenin ayağa kalkması gerekirdi.