@ismailsaymaz

10 yıldan beraata

10 yıldan beraata
10 yıldan beraata
Volkan Polat adlı genci öldürmekle yargılanan polis ilk yargılamada 10 yıl hapis cezası aldı. İki kere Yargıtay'dan dönen davada mahkeme 7 yıl sonra "Meşru müdafaa hakkını kullandı" diyerek beraat verdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Avcılar’da, Volkan Polat adlı gencin 2006 yılında polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmesine ilişkin dava ilginç bir seyir izleyerek, beraatla sonuçlandı. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığı ilk yargılamada sanık polise ‘kasten yaralama sonucu adam öldürme’ suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme başkanı, polise müebbet hapis verilmesi yönünde şerh koydu. Kararın bu yönde bozulması beklenirken, Yargıtay 1. Ceza Dairesi cezada ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmasını istedi. Bunun üzerine yapılan ikinci yargılamada polisin cezası 2.5 yıla düştü. Dosya tekrar Yargıtay’a gitti. Aynı daire bu kez, kendi görüşü doğrultusunda verilen cezanın da bozulmasını, polisin ‘meşru müdafaa hakkını kullandığı’ için beraat etmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme de 27 Eylül ’de polisi beraat ettirdi. Yargılama sürecinde polis hiçbir zaman tutuklanmazken, cinayette kullanılan silahı da kendisine iade edilecek.
Avcılar’da, 2006 yazında gençler arasında sık sık kavgalar çıkmaktaydı. En son, o tarihte 22 yaşında olan Volkan Polat ve arkadaşları sahilde tartıştı. Volkan Polat kavgadan sonra, arabasını park ettiği Ambarlı Mahallesi’ne gitti. Yanında arkadaşı Zafer Polat da vardı. İkili arabaya binip yola çıktı. Bu sırada, bir polis aracı onları kovalamaya başladı. Zafer Polat’ın anlatımına göre araç, trafikte sıkıştı. Arkalarından iki el ateş edildi ve kurşunlardan biri bagajı deldi. Sonra polis aracı, sürücü koltuğunun bulunduğu tarafa bir metre yaklaştı. Polis Remzi Cihat Durukan iki el ateş etti. Volkan Polat vurulunca “Yandım anam!” diye bağırdı. O esnada Zafer, kapıyı açıp kaçtı. Zafer Polat ifadesinde ise “Ne bende ne de Volkan’da silah vardı” diyordu.

Polisin savunması çöktü

Sanık polis ise savunmasında aksini iddia ediyordu. Polis Durukan’a göre Volkan Polat, aracı üzerlerine sürünce havaya ve lastiğe ateş etti. Lastiğin patlamasıyla Volkan Polat’ın aracı bariyere çarpıp durdu. Yanına yaklaşıp “Polis, aşağı in” dediği sırada, silahı çıkaran Volkan Polat iki el ateş etti. Durukan da buna karşılık ‘panik halinde’ tetiğe bastı. Volkan bir kurşunla öldü.
Polis Durukan’a, ‘ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama’ suçlamasıyla Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılamada, eldeki bulgularla sanık polislerin anlatımlarının uyuşmadığı ortaya çıktı. Volkan’ın bariyerlere çarpmış haldeki aracın kapısını açıp ateş açması mümkün görünmüyordu. Bilirkişi raporuna göre de bariyerle kapı arasında sadece on santimetrelik bir mesafe vardı. Aynı şekilde, aracın camı da sadece on santimetre açıktı. Volkan’a ait olduğu iddia edilen bir silah bulunmuşsa da kovanlar araç içinde değil, yolda ve otuz metre geride bulunmuştu.
Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Haziran 2010’da biten yargılama sonunda oyçokluğuyla, sanık polis Durukan’ı ‘kasten yaralama sonucu adam öldürme’ suçundan on yıl hapis cezasına mahkûm etti. Savcının haksız tahrik indirimi yapılması talebi, “Maktulün dur ihtarına uymayıp kaçmaya çalışması haksız tahrik değildir” diye reddedildi. Mahkeme Başkanı İlhami Yılmaz, karara şerh koyarak, Durukan’ın ‘kasten adam öldürme’ suçundan ceza alması ve hakkında yakalama kararı çıkarılması gerektiğini savundu.

Haksız tahrik indimi

Kararın bu yönde bozulacağı düşünülürken, Yargıtay 1. Ceza Dairesi beklenmedik bir hükme imza attı. Daire, sanık polisin anlatımını dikkate alarak, Volkan’ın kaçmaya çalıştığını ve ateş ettiğini savunarak, ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmasını istedi. Dosya yeniden Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme, Yargıtay’ın kararına uyarak iki buçuk yıl ceza verdi. Dosya bir kez daha Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire bu kez de, Durukan’ın “meşru müdafa” kapsamında hareket ettiğini, dolayısıyla beraatana karar verilmesi gerektiğini savunarak, kendi görüşü uyarınca verilmiş ikinci kararı da bozdu. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi de geçen 27 Eylül’de üçüncü kez toplandı.

Silahı iade edilecek

Polat Ailesi’nin avukatı Osman Salman, söz alarak, “Yürütmenin etkili olduğu yargının bağımsızlığından söz edilemez. Birçok yargı kararında görüldüğü üzere, bu davada da devlet personeli ile sade vatandaşın karşı karşıya geldiği bir yargılamada, yürütmenin denetimindeki yargı da tarafsız kalamamış, tarafsız değerlendirme yapamamıştır” dedi. Salman’ın görüşüne rağmen mahkeme Durukan hakkında beraata hükmetti. Yargılamanın sürdüğü yedi yıl boyunca sanık polis Durukan bir gün bile tutuklu kalmazken, karar kesinleştiğinde cinayette kullandığı silahın da kendisine iade edileceği belirtildi.