10 yıllık tutukluluk tarih oldu!

10 yıllık tutukluluk tarih oldu!
10 yıllık tutukluluk tarih oldu!
Anayasa Mahkemesi, terör suçlarına 10 yıllık tutukluluk süresi öngören maddeyi "ölçüsüz ve uzun" olduğu gerekçesiyle iptal etti.

 

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, CHP ’nin başvurusu üzerine 3. Yargı Paketi’nde yer alan terör suçlarına 10 yıllık tutukluluk süresini öngören maddeyi iptal etti.
Anayasa Mahkemesi CHP’nin başvurusu üzerine 3. Yargı Paketi olarak bilinen 2 Temmuz 2012 günlü, 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanunu’nu görüştü. Yüksek Mahkeme, Kanun’un; 75. maddesiyle, 3713 sayılı Kanun’un başlığı ile birlikte değiştirilen 10. maddesinin;

1- “Türk Ceza Kanununun 305, 318, 319, 323, 324, 325 ve 332 nci maddeleri hariç olmak üzere, İkinci Kitap Dördüncü Kısmın Dört, Beş, Altı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlarda, Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülen tutuklama süresi iki kat olarak uygulanır.” biçimindeki beşinci fıkrasının İPTALİNE,

2- Kalan fıkralarının REDDİNE,

B- Diğer kurallarına ilişkin iptal istemlerinin REDDİNE,


  http://www.radikal.com.tr/114043411404342

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demek ki 5 yıla düşecek - generalduncan

  Adaleti hızlandırmanız gerekiyor. Bunun için de adaleti şu anda olduğu gibi bürokrasiden, ölçüsüz bürokrasiden kurtarmanız şart. Hakim mahkemeye bilirkişi çağırmıyor, soru sorup cevaplarını almıyor, yazı istiyor. Hop, mahkeme 10 ay ileri atıyor. İddianame 3000 sayfa. Kimse çıkıp demiyor savcıya "Özet geçsene" diye. İddianamenin okunması günler sürüyor. Mahkeme usandırıcı bir işlemler dizisine dönüşüyor. Ertelenen mahkeme neden 10 ay sonraya sarkar? Demek ki mahkemenin programında çok iş var. Çok iş almak plansız programsız çalışmak demektir. Kapasiteni bilmeden gelişigüzel çalışmaktır. Takvimin olması bir mahkemeyi planlı programlı yapmıyor. Mahkemelere bir yönetim sistemleri uzmanı tutmalısınız. Misal ben adayım. Size mahkemelerinizi kısaltacak beş on öneri verebilirim. Başkaları da verebilir. Fırsat verin sistemi düzeltelim.

  10 yıllık tutukluluk tarih oldu hk. - fgemak

  yine siyasilerin talimatı ile gerçekleştirilen bir iptal kararı bu kanun çıktığından beri anayasa mahkemesi neden bugüne kadar müdahil olmamış düzeltme yoluna gitmemiştir.devlet demek adalet demektir,adaletin böyle maskaralığa dönüştüğü yerde toplumsal kaoslar her zaman meydana gelecektir.