100 bin nüfusa bir okul, haydi çocuklar nereye!

Eğitime ilgi arttı
Son yıllarda artan resmi ve sivil kampanyalar okullaşmayı yükseltti, ama Ağrı Doğubeyazıt'taki gibi, birçok yerde çocuklar okul bulamıyor. İlçede, 1968'de nüfus 12-13 binken yapılan 700 öğrenci kapasiteli liseyle 100 bine çıkan nüfusa eğitim veriliyor.
Geçici çareler
Büyük umutları olan 1300 öğrenci, 60-70 kişiyle üst üste okuma çabasında. Laboratuvar sınıfa çevrilmiş, yetmeyince imam-hatibin boş yerlerine üç sınıf gönderilmiş. Ancak ilköğretimden çok öğrenci geldiği için bu yıl imam-hatipte de yer sıkıntısı çıkmış.
Genel durum vahim
Bakanlık, İlçe Milli Eğitim'in de ısrarıyla Doğubeyazıt'ı her yıl listeye alıyor, ama 'ödenek yokluğundan' sonuç çıkmıyor. Yoksulluk yüzünden aileler eğitime katkıda zorlandığı için, ilçede eğitimin genel durumu da vahim. Öğretmen açığı 100 civarında...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

AĞRI - Bir yanda önümüzdeki yıl 250 bin çocuğu okula kazandırmayı hedefleyen 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası, bir yanda gidecek okul bulamayan çocukların dramı var. En çarpıcı örnek Doğubeyazıt'tan. Son göçlerle nüfusu 100 bini bulan Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde, 37 yıldır yeni bir lise açılmadı. 1968'de nüfus 12-13 binken açılan genel lisede bugün 1300 öğrenci, 60-70 kişilik sınıflarda balık istifi halde...
Eğitim-Sen'in verilerine göre 2002-2003'te Ağrı'da ilköğretimden 7 bin 608 öğrenci mezun oldu. Yalnızca 3 bin 859'u ortaöğrenime devam etti. (Yani yüzde 49'u ilkokuldan sonra okul yüzü görmedi.) Önümüzdeki yıl mezun olacak 1100 ilköğretim öğrencisinin de kapasitesinin (700 kişi) iki katı dolu Doğubeyazıt Lisesi'nde nasıl yer bulacağı meçhul. Maddi imkânı olan aileler çocuklarını 1968 öncesinde olduğu gibi başka illere gönderiyor.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yılda iki-üç kez yeni okul istiyor. Yıllardır 'planlama listesi'ndeki Doğubeyazıt'ın bekleyişi ödenek yokluğu nedeniyle hiç bitmiyor.
Okul 'hasta' ediyor
Doğubeyazıt Lisesi idaresi sınırlı olanaklarla alternatifler üretmiş. Önce okuldaki laboratuvarlar sınıfa çevirilmiş. Yetmeyince geçen yıl imam hatip lisesi boş olduğu için üç sınıf oraya gönderilmiş. İmam hatipe gitmek zorunda kalan öğrenciler de sıkışıklıktan ve Doğubeyazıt'ın sert kış havasına inat kalorifersiz sınıflarda oturmaktan şikâyetçi.
Doğubeyazıt İşadamları Derneği'nin (DİAD) hazırladığı raporda "Eğitim yılının ilk iki ayında, öğretmen ataması geciktiği için yüzde 50 kapasite ile eğitim veriliyor. Kasım 2004 itibarıyla ilçe genelinde öğretmen açığı 100 civarında. Bunun 26'sı ilçe merkezi ve branş öğretmeni. Temizlik hizmeti de aksıyor. Okullarda hastalık eksik olmuyor" deniliyor.
Doğubeyazıt'ta sınır ticaretinin kısıtlanması son birkaç yıldır aileleri çocuklarını okutmaya yöneltmiş. Bu ilgi sınıf mevcutlarını kabartmış. Nüfusun çoğunluğu yoksulluk sınırının altında.
Geçmiş yıllarda okulun eksikleri velilerden karşılanırken, şimdi katkı yok. Her dönem toplanan 10'ar YTL'lik yardım parasını bile çoğu aile ödeyemiyor. Bir öğretmen, "Burada çocuklar, 'Ailem boğazından kesip beni okula gönderiyor. Ya üniversiteyi kazanamazsam' stresiyle yaşıyor" diyor.
'Şafak' sayan öğretmen
Doğubeyazıt'ta öğretmen tablosu da endişe verici. Bir öğretmen anlatıyor: "Öğretmen evinin duvarlarında 'Şafak 110' vb. yazılar yazıldığını gördüm! İki yılını dolduran ilçeden kaçıyor. Ne sinema, ne tiyatro, ne de etkinlik var. 20 yıldır bitmeyen kültür sitesi inşaatında bir bekçi emekli oldu, ikincisi işe başladı. 60-70 kişilik sınıflarda yoklama yapana kadar dersin yarısı geçiyor. Ben de 20-30 kişilik sınıf isterim. Yeni bir lise açılmazsa eğitim ölür."
Dershane çalışanı bir öğretmen de zamansızlıktan dertli: "Öğrenci bize 'sıfır' geliyor. Bir senede üniversiteyi kazanması için uğraşıyoruz! Çoğu çileli. Tüm güçleriyle üniversite için çabalıyorlar."
Doğubeyazıt Lisesi son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Güzel Han, sürekli yeni mezun öğretmenlerin atanmasından Lise 2'li 15 yaşındaki Suna Kılıç, tayinlerden şikâyetçi: "Tam bir öğretmene alışıyorsunuz tayin isteyip gidiyor. Dersler boş geçiyor. Babam artık İran'a gidip gelemediği için gelirimiz yok. Dershanede ücretsiz okuyorum" diye konuştu.
Üniversiteyi kazanırsam!
Lise son öğrencisi Adem Güvez'in babası vefat etmiş, ağabeyi İstanbul'da. Yazları batı illerine gidip para kazandığını anlatan Güvez umutsuz: "Asıl sıkıntı üniversiteyi kazanırsam başlayacak."


    http://www.radikal.com.tr/7407207407200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.